2020 rok - podsumowanie - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
22670
post-template-default,single,single-post,postid-22670,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

2020 rok – podsumowanie

2020 był rokiem szczególnym, dla Komitetu Obrony Demokracji pełnym wyzwań i pracy, dla wszystkich wyjątkowo trudnym z powodu pandemii.

Działaliśmy i przeszliśmy przez ten czas wzmocnieni, mimo ograniczeń własnych i nakładanych przez obostrzenia sanitarne, a także kolejnych bezprawnych posunięć rządu. Jesteśmy zmęczeni po 5 latach ciągłej pracy i przyspieszeniu w niszczeniu praworządności, ale ostatnie wydarzenia dają nam, tak potrzebną, nadzieję na przyszłość.

 

STYCZEŃ

Na wezwanie sędziów KOD wsparł organizacyjnie Marsz Tysiąca Tóg – wielką manifestację zainicjowaną przez środowiska prawnicze. Do Warszawy przybyło wiele koderów i koderek z całej Polski. Demonstrowaliśmy przeciw planowanym przez rządzących zmianom w sądownictwie i wyrażając niezgodę na upolitycznienie sądów. W marszu udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób, także sędziowie z wielu krajów Unii Europejskiej.

Warszawa, fot. G. Borys

W wielu miastach organizowaliśmy zgromadzenia upamiętniające rocznicę śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zapalaliśmy światła – symbol pamięci oraz nadziei, że dobro i miłość zawsze przezwyciężą nienawiść.

Lublin, fot. D. Włodarczyk

Spotkaliśmy się pod sądami, na placach, rynkach miast w Polsce w protestach przeciw tzw. „ustawie kagańcowej” dyscyplinującej sędziów, naruszającej Konstytucję i prawo europejskie.


Rzeszów, KOD Podkarpackie

Dobiegają końca kadencje władz w regionach KOD – zaczęły się wybory regionalne.

 

LUTY

W całym kraju włączyliśmy się w akcje plakatowe przeciw arogancji władz po słynnym obraźliwym geście posłanki Lichockiej podczas głosowania w Sejmie, w wyniku którego rządząca partia przekazała 2 mld zł dla TVP zamiast zasilenia ochrony zdrowia. Niedługo dotkliwie przekonamy się, jak bardzo te pieniądze przydałyby się dla ratowania sytuacji w szpitalach.

Zaczęły się zbiórki podpisów potrzebnych dla zarejestrowania kandydatów w wyborach prezydenckich. KOD wpiera wszystkie komitety kandydatów prodemokratycznych.

Zielona Góra, fot. KOD Lubuskie

 

MARZEC

Do Polski dociera epidemia koronawirusa. Zaczynają się obostrzenia i coraz wyraźniej widać problem z przeprowadzeniem zbliżających się wyborów prezydenckich.

Zarząd KOD podejmuje decyzję o rekomendacji zawieszenia spotkań, w których planowany jest udział ponad 100 osób

Apelujemy do rady ministrów RP o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej i przesunięcie wyborów na późniejszy termin, bezpieczny dla wyborców i umożliwiającym prowadzenie kampanii. Protestujemy przeciwko zmianom w kodeksie wyborczym.

 

KWIECIEŃ

Koderzy i koderki włączają się w lokalne akcje pomocowe dla potrzebujących, charytatywne zbiórki środków na wyposażenie dla medyków. W wielu regionach inicjują i włączają się do akcji szycia maseczek, produkowania przyłbic na drukarkach 3D dla pracowników ochrony zdrowia.

KOD Pomorskie

Protestujemy przeciwko kopertowym wyborom w czasie epidemii – wzywamy do bojkotu, tworzymy stronę www i na portalu Facebook.

 

MAJ

Koderzy i koderki biorą udział w zgromadzeniach, spacerach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, związanych z uczczeniem Konstytucji 3 maja oraz przeciwko wyborom kopertowym. Zaczynają się legitymowania osób i bezpodstawne oskarżenia o organizację rzekomo nielegalnych zgromadzeń w czasie pandemii.

Opole, fot. M. Besz-Janicka

Odbył się zdalny Krajowy Zjazd Delegatów, który zatwierdził ciągłość władz krajowych Stowarzyszenia mimo upływu ich kadencji, do walnego we wrześniu.

fot. KOD Lubuskie

 

CZERWIEC

Trwa kontynuacja akcji „Czy wiesz, że” o działaniach rządu, na którą składają się plakaty i informacje na stronie www. Tym razem opisujemy prezydenta Andrzeja Dudę, w związku ze startem kampanii wyborczej.

KOD Dolnośląskie 

Organizujemy akcję wsparcia dla represjonowanego sędziego Igora Tulei i innych niezależnych sędziów. W wielu miastach odbywają się pikiety pod hasłem „150×150”, które nawiązuje do ograniczenia liczby uczestników z powodu pandemii.

Gdańsk, KOD Pomorskie

 

LIPIEC

KOD aktywnie włącza się w akcję zbierania podpisów pod listami poparcia dla Rafała Trzaskowskiego, który ma kilka dni na zebranie wymaganych 100 tys. podpisów do rejestracji na kandydata w wyborach prezydenckich.

Łódź, fot. Madosia

Angażujemy się w kampanię Rafała Trzaskowskiego w wyborach na prezydenta PR.

Organizujemy po raz kolejny Obywatelską Kontrolę Wyborów. W projekcie wzięła udział rekordowa liczba osób w Polsce i wielu komisjach zagranicznych, łącznie ponad 4 tys. osób. Kilkadziesiąt koordynatorów i koordynatorek wykonało ogromną pracę szkoląc i kierując obserwatorów do konkretnych komisji.

Wspieramy poprzez sieć prawników obywateli składających protesty powyborcze do SN.

SIERPIEŃ

Włączamy się w akcje solidarnościowe z osobami LGBT+ po represyjnych działaniach policji w nocy z 7 na 8 sierpnia w Warszawie a także w związku ze słowami jakie padały w trakcie kampanii Andrzeja Dudy.

Kraków, KOD Małopolskie

 

Uroczyste obchody Porozumień Sierpniowych w Gdańsku z udziałem KOD – panel dyskusyjny poświęcony praworządności z udziałem sędzi Doroty Zabłudowskiej i mec. Michała Wawrykiewicza, poprowadził Kuba Karyś. Pomorski KOD organizuje warsztaty, czytanie eseju „O tyranii” Timothy Snydera i przemarsz z biało-czerwoną sektorówką z flagami UE, LGBT i KOD.

Gdańsk, KOD Pomorskie

 

WRZESIEŃ

Poparliśmy jedyną społeczna kandydatkę na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich – Zuzannę Rudzińską-Bluszcz.

W Warszawie odbyło się dwudniowe spotkanie programowe KOD, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób z całej Polski. Zakreślone zostały ramy do dalszych prac.

Warszawa, fot. Ł. Szopa

KOD wspiera naród Białorusi w walce o wolność – pomagamy w organizacji solidarnościowych pikiet w wielu miastach.

Lublin, fot. D. Włodarczyk

 

PAŹDZIERNIK

Odbył się Krajowy Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji. Walne sprawozdawczo-wyborcze odbyło się w formie hybrydowej – częściowo w ośrodku konferencyjnym, częściowo zdalnie. Wybrane zostały nowe władze stowarzyszenia – przewodniczący, zarząd, Główna Komisja Rewizyjna i Główny Sąd Koleżeński.

Falenty, Zjazd Delegatów

Organizujemy akcję protestacyjną przeciw nominacji Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki. W kilkunastu miastach w Dzień Edukacji Narodowej odbyły się pikiety pod hasłem Alarm dla edukacji i nauki.

Łódź, fot. Madosia

W całej Polsce na ulice miast i małych miasteczek wychodzą w większości młode osoby, protestując przeciwko decyzji pseudo Trybunału Konstytucyjnego, której konsekwencją ma być zaostrzenie prawa aborcyjnego w Polsce. Wspieramy protestujących, bierzemy udział w spontanicznych manifestacjach, pomagamy organizacyjnie.

Poznań. fot. G. Borys

 

LISTOPAD

W kilkunastu miastach na spontanicznych pikietach protestujemy przeciwko próbie zawetowania budżetu UE przez polski rząd, który nie zgadza się na powiązanie otrzymywania środków unijnych z mechanizmem praworządności. W niektórych miastach po manifestacjach pod hasłem „My zostajemy – jesteśmy Europą!” uczestnicy są legitymowani przez policję.


Kraków, KOD Małopolskie

Nadal trwają protesty przeciw polityce rządu wywołane decyzją pseudo Trybunału Konstytucyjnego. Spotykają się z zaostrzeniem reakcji, a nawet brutalnością policji. Coraz więcej osób jest legitymowanych i wzywanych na przesłuchania.


Lublin, fot. M. Bielska

W piątą rocznicę powstania Komitetu Obrony Demokracji odbyła się debata środowisk opozycyjnych. Po raz pierwszy przy wspólnym stole, częściowo zdalnie z przyczyn pandemicznych, spotkali się przedstawiciele i przedstawicielki partii opozycyjnych wraz z liderami i liderkami ruchów obywatelskich: Marta Lempart (Ogólnopolski Strajk Kobiet), wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), Szymon Hołownia (Polska 2050), Paweł Kasprzak (Obywatele RP), Wojciech Kubalewski (Partia Zieloni), prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (KO, Wspólna Polska) oraz gospodarze spotkania: Kinga Łozińska i Jakub Karyś (Komitet Obrony Demokracji). Moderatorką debaty była Róża Rzeplińska (MamPrawoWiedzieć.pl). Tematem była potrzeba i możliwości współpracy  ruchów społecznych i opozycji parlamentarnej.


Badowo, fot. E. Krawczyk-Dębiec

 

GRUDZIEŃ

Inicjujemy akcję wysyłania przez obywateli listów do ambasadorów państw unijnych w Polsce w proteście przeciw próbie zawetowania budżetu UE przez polski rząd.

W wielu miastach pojawiają się spontaniczne pikiety „Szlaban dla PiS” – w miastach, przed obiektami korzystającymi z unijnego wsparcia, na granicy, a nawet pod wodą (Zalew Zakrzówek w Krakowie).

 

Zakrzówek, fot. Tomtom

Protestujemy przeciwko planowanemu wetowaniu budżetu UE przez rząd. Uczestniczący w legalnych manifestacjach są legitymowani przez policję.


Bydgoszcz, KOD Bydgoszcz

 

opracowanie: M. Bielska