O KOD-zie - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
256
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-256,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
o KOD - kim jesteśmy

Komitet Obrony Demokracji został stworzony, by walczyć z łamaniem prawa przez rządzących w naszym kraju, by przypomnieć wszystkim obywatelom, że mieszkamy w państwie demokratycznym i że demokracji powinniśmy ze wszystkich sił bronić. Chcemy żyć w społeczeństwie neutralnym światopoglądowo, przeciwdziałać łamaniu zasad praworządności, nadużyciom władz, przekraczaniu przez nią swoich uprawnień oraz kompetencji.

Naszym celem jest propagowanie postaw sprzyjających rozwojowi demokratycznego państwa prawa. Chcemy upowszechniać i chronić wolności i prawa człowieka oraz swobody obywatelskie, działać na rzecz popularyzacji wiedzę o demokratycznym ustroju państwa prawa, a także budować społeczeństwo obywatelskie.

JAK TO WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO?

18 listopada 2015 r. Krzysztof Łoziński opublikował artykuł, w którym postawił tezę, iż wobec zjawisk występujących w życiu publicznym po wyborach parlamentarnych i przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, należy powołać Komitet Obrony Demokracji. Dzień po tej publikacji Mateusz Kijowski założył na Facebook’u grupę o tej nazwie. Widząc duży odzew (w ciągu 3 dni do grupy zapisało się 30 tys. użytkowników) grupa założycielska postanowiła podjąć rozmowy na temat stworzenia ruchu społecznego. W tym samym czasie powstała strona internetowa Komitetu, a na niej opublikowano manifest zapraszający do współdziałania wszystkich, dla których ważna jest demokracja.

Działamy dzięki Tobie. Każdy pełnoletni obywatel może zostać członkiem Stowarzyszenia, a darowizny, które możecie wpłacać, pozwalają nam realizować określone w statucie cele.

ZAPRASZAMY DO WSPÓŁDZIAŁANIA WSZYSTKICH, DLA KTÓRYCH WAŻNE SĄ WARTOŚCI DEMOKRATYCZNE – WOLNOŚĆ, RÓWNOŚĆ, DEMOKRACJA.

MANIFEST KOMITETU OBRONY DEMOKRACJI

Demokracja w Polsce jest zagrożona. Działania władzy, jej lekceważenie prawa oraz demokratycznego obyczaju zmuszają nas do wyrażenia stanowczego sprzeciwu. Nie chcemy Polski totalitarnej, zamkniętej dla myślących inaczej niż każe władza, nie chcemy Polski pełnej frustracji i żądzy rewanżu. Chcemy, żeby w Polsce było miejsce dla wszystkich Polaków, równych wobec prawa,z ich przekonaniami, opiniami, etyką i estetyką. Nie godzimy się na zawłaszczanie państwa, dzielenie Polaków na lepszych i gorszych, pogardę dla „innego”. Nie ma też naszej zgody na poglądy godzące w zasady demokracji i prawa człowieka.

Jesteśmy zdeterminowani otwarcie i zdecydowanie, pełnym głosem mówić o przyzwoitości, prawie i wzajemnym szacunku. Wyrażać swoje zdanie nie tylko w domu czy w Internecie, ale też na ulicach i placach naszych miast i wsi, jeżeli zajdzie potrzeba gromadząc się tam dla wyrażenia swoich opinii i żądań.

Zapraszamy do współdziałania wszystkich, dla których ważne są wartości demokratyczne, bez względu na poglądy polityczne i wyznanie. Nie zgadzamy się na łamanie Konstytucji i wprowadzanie, z nadużyciem mechanizmów demokracji, rządów autorytarnych. Są wśród nas ludzie różnych poglądów i orientacji politycznych od prawa do lewa, ludzie wierzący, agnostycy i ateiści. Łączy nas to, że jesteśmy ludźmi wolnymi i chcemy nadal mieszkać we własnym, demokratycznym kraju, w którym nikt nie będzie nam nakazywał jak mamy żyć i jakie wartości wyznawać.

_Komitet Obrony Demokracji_