My zostajemy - jesteśmy Europą! 22.11.2020 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
22476
post-template-default,single,single-post,postid-22476,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

My zostajemy – jesteśmy Europą! 22.11.2020

Z inicjatywy Komitetu Obrony Demokracji w wielu miastach Polski odbyły się spontaniczne pikiety pod hasłem „My zostajemy – jesteśmy Europą!”

Były one reakcją na antyunijną politykę polskiego rządu i groźbę zawetowania budżetu Unii Europejskiej.

Jeżeli rząd nie uznaje europejskich wartości – praworządność, demokracja i równości – niech poda się do dymisji. My – obywatele i obywatelki – jesteśmy częścią Unii Europejskiej.

Na placach i ulicach polskich miast rozbrzmiewała „Oda do radości” i powiewały flagi: gwiaździste, biało-czerwone, kodowe, tęczowe, a w Katowicach także śląska fana.
Nie zabrakło krótkich przemówień. W Kaliszu wszystkich poruszył ośmioletni Iwo, który sam podszedł do mikrofonu i powiedział, że chce żyć w takiej Polsce, która „będzie cywilizowana”. W Koszalinie trzydziestoletnia Olga Roicka mówiła wzruszonym głosem, że Unia to całe jej dorosłe życie. Że nie zgadza się na Polexit, na bicie ludzi przez policję i na niszczenie przez PiS naszego kraju.

Pikiety przebiegały bez zakłóceń, w części miast policja legitymowała uczestników spontanicznych, legalnych zgromadzeń. W Lublinie odbyło się to przy dźwiękach hymnu Unii Ody do radości.

Do akcji włączyły się: Częstochowa, Gorlice, Kalisz, Katowice, Koszalin, Kraków, Lublin, Olkusz, Opole, Oświęcim, Poznań, Sucha Beskidzka, Warszawa, Zakopane, Zielona Góra.

Kraków

Katowice

Zakopane

Poznań

Koszalin

Warszawa

fot: Magdalena Bielska, Maciej Dudek, Jerzy Kaźmierczak, KOD Małopolskie, Andrzej Jóźwiak, Eugeniusz Kołtan, Kinga Łozińska