5 lat PiS, 5 lat KOD - przyszłość ruchów społecznych wobec kryzysu państwa - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
22471
post-template-default,single,single-post,postid-22471,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

5 lat PiS, 5 lat KOD – przyszłość ruchów społecznych wobec kryzysu państwa

Debata środowisk opozycyjnych „5 lat PiS, 5 lat KOD – przyszłość ruchów społecznych wobec kryzysu państwa”

W piątą rocznicę powstania Komitetu Obrony Demokracji, w czasie kryzysu państwa i trwających od kilku tygodni protestów kobiet, odbyła się debata środowisk opozycyjnych. Po raz pierwszy przy wspólnym stole, częściowo zdalnie z przyczyn pandemicznych, spotkali się przedstawiciele i przedstawicielki partii opozycyjnych wraz z liderami i liderkami ruchów obywatelskich, aby rozmawiać o roli i przyszłości ruchów społecznych, a także o możliwości i warunkach współpracy ruchów między sobą i razem z politykami. Relacja ze spotkania jest dostępna TUTAJ.

W konferencji udział wzięli: Marta Lempart (Ogólnopolski Strajk Kobiet), wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica), Szymon Hołownia (Polska 2050), Paweł Kasprzak (Obywatele RP), Wojciech Kubalewski (Partia Zieloni), prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (KO, Wspólna Polska) oraz gospodarze spotkania: Kinga Łozińska i Jakub Karyś (Komitet Obrony Demokracji). Moderatorką debaty była Róża Rzeplińska (MamPrawoWiedzieć.pl).

W czasie konferencji zwrócono uwagę na brak zaufania społeczeństwa do polityków, potrzebę odbudowania więzi społecznych i poprawę jakości języka debaty. Prelegenci byli zgodni co do tego, że nie ma powrotu do przeszłości, konieczna jest całkowita odbudowa rzeczywistości społecznej i sceny politycznej. Wybrzmiała krytyka wobec obecnych działań polityków, także opozycyjnych i potrzeba współpracy między parlamentarzystami, samorządowcami i społeczeństwem, domagającym się swoich praw.

Obywatele i obywatelki muszą odzyskać realny wpływ na tworzenie polityki i partycypować w poszukiwaniu rozwiązań w sytuacji kryzysu państwa. Taką rolę może spełnić rada konsultacyjna, o której pracach mówiła Marta Lempart. Liderzy KOD zwrócili uwagę na potrzebę odbudowania zaufania do polityki, poprzez otwarcie partii na nowe, ideowe osoby oraz konieczność oddolnej pracy na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. KOD, poza organizowaniem akcji protestacyjnych i solidarnościowych z grupami społecznymi doznającymi represji ze strony obecnej władzy, zajmuje się właśnie takimi organicznymi działaniami – mało medialnymi, ale dającymi największe efekty.

Spotkanie odbyło się 29.11.20202 w Badowie i zakończyło wspólną konferencją prasową (obejrzyj TUTAJ).

Zadeklarowano potrzebę kolejnych spotkań przedstawicieli ruchów ulicznych i opozycji parlamentarnej. Termin kolejnego spotkania zostanie ustalony wkrótce.

 

fot. Ewa Krawczyk-Dębiec