Uroczystość zawieszenia unijnych flag na budynku Urzędu Woj. - Opole 09.01.2024 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
32261
post-template-default,single,single-post,postid-32261,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Uroczystość zawieszenia unijnych flag na budynku Urzędu Woj. – Opole 09.01.2024

Dzisiaj, 9 stycznia 2024 r. przedstawicielki i przedstawiciele opolskiego Komitetu Obrony Demokracji, na zaproszenie Wojewody Opolskiej, Moniki Jurek, wzięli udział w uroczystości zawieszenia unijnych flag na budynku Urzędu Wojewódzkiego w Opolu.
Poniżej relacja Małgorzaty Besz – Janickiej z tego wydarzenia:

„No i jest! 🇪🇺
Od dzisiaj na budynku opolskiego Urzędu Wojewódzkiego znowu powiewają unijne flagi!
Jedną z nich miałam wielką przyjemność dzisiaj własnoręcznie wywiesić w imieniu opolskiego KODu, z olbrzymią satysfakcją!
Usunięcie flagi unijnej z budynku UW było jedną z wielu niechlubnych decyzji pisowskiego wojewody, Adriana Czubaka, wkrótce po objęciu rządów przez PiS. Przez wiele lat opolski KOD domagał się od wojewody Czubaka, a następnie jego następcy, Sławomira Kłosowskiego, przywrócenia flagi UE na budynku, organizowaliśmy też happeningi obywatelskiego zawieszenia flagi w tym miejscu. Nasze flagi były wielokrotnie „aresztowane” przez ochronę budynku.
Była to jedna z form przemocy i opresji PiS wobec społeczeństwa w sferze symboli.
Dzisiejsza uroczystość przywrócenia flag UE na budynku Urzędu Wojewódzkiego, zorganizowana przez Wojewodę Opolską, Monikę Jurek, jest jednym z symbolicznych aktów odwrócenia tej opresji, a także spełniania społecznych oczekiwań po wyborach 15 października.
Przy okazji otwarte zostały absurdalne bramki przy wejściu do Urzędu, którymi pisowscy nominaci odgradzali się od obywateli.
Dziękuję za ten ważny gest powrotu do normalności naszego życia publicznego i relacji rządzących ze społeczeństwem.
Opolszczyzna zawsze była i jest w Europie, chociaż pisowskim urzędnikom wydawało się, że można nas z niej wyprowadzić.
Nie udało się! To już prawie 20 lat, jak Polska jest ważną częścią Unii Europejskiej i jako obywatelki i obywatele jesteśmy z tego dumni 🇵🇱🇪🇺.”

Zdjęcia: Honorata Lukawska, Leszek Myczka