Uchwała nr VI/2/2020 ZKZD KOD 24.05.2020 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
21530
post-template-default,single,single-post,postid-21530,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Uchwała nr VI/2/2020 ZKZD KOD 24.05.2020

Uchwała nr VI/2/2020
Zwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów
Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji
z dnia 24 maja 2020 r.

w sprawie przejawów cenzury w Programie III Polskiego Radia

 

Działając na podstawie § 27 pkt 10 w zw. z § 28 ust. 2 statutu stowarzyszenia, Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia „Komitet Obrony Demokracji” postanawia, co następuje:

Krajowy Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji sprzeciwia się upolitycznieniu i podporządkowaniu mediów publicznych rządzącej partii.

Dyrektor Programu III Polskiego Radia unieważnił głosowanie słuchaczy Listy Przebojów z dn. 15.05.2020. Powodem było pojawienie się na pierwszym miejscu w notowaniu piosenki Kazika Staszewskiego Twój ból jest lepszy niż mój, która krytykuje zachowanie prezesa Prawa i Sprawiedliwości. Prowadzący program Marek Niedźwiecki został pomówiony o nieuczciwość. Efektem było odejście z rozgłośni dziennikarzy, którzy tworzyli od lat radiową Trójkę.

To przejaw cenzury nie mieszczący się w demokratycznych standardach.

Protestujemy przeciwko łamaniu konstytucyjnych praw do wolności słowa (art.54) i wolności artystycznej (art. 73). Protestujemy przeciwko niszczeniu stacji radiowej, która przez kilkadziesiąt lat wspierała i promowała kulturę, jej twórców i była wzorem rzetelnej publicystyki.

Dziękujemy dziennikarzom za ich postawę i wieloletnią pracę. Dziękujemy pracownikom radia za protest pod siedzibą rozgłośni, jak również artystom, którzy przyłączyli się do bojkotu stacji.

Tags: