Uchwała KZD KOD w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej 23.06.2024 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
33605
post-template-default,single,single-post,postid-33605,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Uchwała KZD KOD w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej 23.06.2024

UCHWAŁA XIII Krajowego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji z dnia 23.06.2024 w sprawie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej

 

Na podstawie § 27 ust.15 Statutu Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji, ustala się, co następuje:

§ 1

Od kilku lat obserwujemy na wschodnim pograniczu naszego kraju kryzys humanitarny. Jego skutkiem jest śmierć ponad 220 osób po obydwu stronach granicy. Jest to żniwo rozporządzenia MSWiA z 13.03.2020, które pozwoliło na stosowanie push-backów.

Większości zgonów można było prawdopodobnie uniknąć.

Po 15.10.2023 mieliśmy ogromną nadzieję na zmianę sytuacji. Wiązaliśmy ją z powstaniem parlamentarnego zespołu ds. pomocy humanitarnej, który wraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych od lat niosących pomoc uchodźcom, miał zająć się szukaniem skutecznych rozwiązań.

Tym bardziej niepokoi nas zmiana narracji rządu w ostatnich tygodniach. To, co słyszymy z ust polityków, pozostaje w sprzeczności z wcześniejszymi deklaracjami.

„Możemy mieć ludzką twarz i jednocześnie pilnować szczelności granic. Jedno drugiego nie wyklucza”. To słowa Macieja Żywno, byłego wojewody i wicemarszałka województwa podlaskiego czynnie zaangażowanego w pomoc uchodźcom, obecnego wicemarszałka Senatu.

Zdając sobie sprawę z konieczności obrony polskich granic, z narastającego zagrożenia, z konieczności zapewnienia wsparcia Straży Granicznej i polskiemu wojsku – apelujemy aby te właśnie słowa stały się faktem.

 

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.