Uchwała KZD KOD w sprawie proporcjonalności wyborów 23.06.2024 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
33608
post-template-default,single,single-post,postid-33608,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Uchwała KZD KOD w sprawie proporcjonalności wyborów 23.06.2024

UCHWAŁA XIII Krajowego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji z dnia 23.06.2024 r. w sprawie proporcjonalności wyborów

Na podstawie § 27 ust.15 Statutu Stowarzyszenia Komitet Obrony Demokracji, ustala się, co następuje:

§ 1

Rozkład mandatów do Sejmu RP na okręgi nie był od wielu lat modyfikowany i w rezultacie nie uwzględnia zmian wskutek migracji ludności. W wyniku tychże zmian, w wielu przypadkach głos wyborcy w jednym okręgu wyborczym bywa nawet kilkukrotnie mniej ważący niż głos wyborcy w innym okręgu.

Jest to sytuacja niesprawiedliwa, niezgodna z artykułem 96 Konstytucji RP, według którego wybory powinny być powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne. Zostają złamane aż dwie zasady: wybory nie są równe i nie są proporcjonalne.

Ponadto poprzez złamanie zasady proporcjonalności wynik wyborczy ulega zniekształceniu.

Krajowy Zjazd Delegatów w trosce o to, aby wybory w Polsce, zgodnie z artykułem 96 Konstytucji RP były równe i proporcjonalne, postanawia podjąć starania, aby doprowadzić do zmian w ordynacji wyborczej i dostosowanie jej do wielkości populacji poszczególnych okręgów wyborczych.

W tym celu Komitet Obrony Demokracji z zastosowaniem dostępnych prawem narzędzi takich jak zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, działania medialne oraz współpraca z innymi organizacjami pożytku publicznego dołoży starań o przeprowadzenie stosownych zmian w ordynacji wyborczej przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi.

§ 2

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.