Stop politykom i mediom siejącym nienawiść - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29352
post-template-default,single,single-post,postid-29352,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Stop politykom i mediom siejącym nienawiść

Manifestację przeciwko postępującej eskalacji nienawiści w polskiej przestrzeni publicznej zorganizowały w poniedziałek 6.02.2023 w Opolu organizacje i partie demokratyczne.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele wszystkich partii opozycyjnych, Mniejszości Niemieckiej, samorządu oraz Komitet Obrony Demokracji. Serdecznie dziękujemy za inicjatywę i zaproszenie ekipie Polska 2050 Opolskie. To niezwykle ważne, że na Opolszczyźnie opozycja w wielu sprawach występuje solidarnie i potrafi ze sobą współpracować.
Mowa nienawiści i hejt z ust najważniejszych polityków, szkalowanie, dehumanizacja i wykluczanie przeciwników politycznych, dyskryminacja całych grup społecznych — stały się podstawowym narzędziem sprawowania władzy przez PiS. Systemowe kłamstwo i manipulacja społeczna propagandzistów TVP i innych rządowych mediów, obliczona na polaryzację i podziały, jest i będzie w roku wyborczym podstawowym orężem rządzącej partii. Chociaż strategia ta okazała się przez ostatnie 7 lat politycznie skuteczna, jej koszty społeczne są olbrzymie. Ta systemowa nienawiść, nieufność, wzajemna agresja i pogarda zarażają całe społeczeństwo, niszcząc tkankę społeczną i poczucie wspólnoty. Do tego dokłada się sposób działania mediów społecznościowych, na których toksyczność jesteśmy jako zbiorowość całkowicie nieodporni. Powiększa się poziom agresji wśród ludzi w różnych środowiskach, społecznościach, nawet w rodzinach. Dla zbyt wielu godność drugiego człowieka nie stanowi już oczywistej granicy swobody wypowiedzi. Przy takiej eskalacji emocji żadna ze stron tej politycznej walki nie jest wolna od słownej agresji i mowy nienawiści.
Jak to działa? Następuje odejście od dialogu, debaty, ucierania stanowisk – co jest sercem i sednem funkcjonowania demokracji, na rzecz coraz bardziej radykalnych opinii, bazujących na negatywnych emocjach, mających wywołać u odbiorców uczucia wrogości czy nienawiści wobec osób lub poglądów określanych jako inne bądź obce. Wtedy porozumienie staje się niezwykle trudne, czasem wręcz niemożliwe, a jakakolwiek współpraca jest iluzoryczna.
Czy tak być musi? Czy polityka musi być tak bezwzględną rywalizacją, czy wręcz informacyjną wojną domową, w której nie bierze się jeńców?
Musimy to zatrzymać, zarówno jako społeczeństwo – wyborcy/wyborczynie — jak i partie opozycyjne — przede wszystkim poprzez skuteczne odsunięcie od władzy siejących nienawiść populistów i autokratów. Nie można pozwolić im się rozgrywać, ulegać próbom skłócania różnych środowisk opozycyjnych, bo to jest właśnie broń PiSu w kampanii wyborczej. Wszystkie środowiska opozycji prodemokratycznej powinny współpracować, aby obronić demokratyczną, praworządną i europejską Polskę.
Jako strona społeczna, KOD, obywatelki i obywatele, oczekujemy od liderów opozycji współpracy, wzajemnej solidarności, wzajemnego szacunku i zaufania. Oczekujemy racjonalności zamiast eskalacji wzajemnych emocji. Oczekujemy planu, porozumienia i uczciwej postawy wobec siebie nawzajem i wobec wyborców. Bez tego żadne cele nie zostaną osiągnięte.
Mamy wspólnie robotę do zrobienia – działania na rzecz mobilizacji prodemokratycznej większości społeczeństwa przed wyborami, kampanię profrekwencyjną, a przede wszystkim obronę wolnych wyborów – wspólny projekt OKW – Obywatelskiej Kontroli Wyborów, niezwykłe obywatelskie przedsięwzięcie, rozwijane przez Komitet Obrony Demokracji od 2018 r., do którego dołączyły wszystkie partie prodemokratycznej opozycji.
Mamy wspólne zadanie przywrócenia w Polsce demokracji i praworządności. I oczekujemy, że wygrana koalicja zrobi to we współpracy z obywatelami – słuchając ich głosu.
Apelujemy do polityków, ale też ich wyborców, sympatyków, a także dziennikarzy.
• Bądźmy czujni – nie wierzmy w kłamstwa polityków i mediów siejących nienawiść.
• Bądźmy solidarni, reagujmy na wszelkie formy hejtu, wspierajmy się wzajemnie, niezależnie od barw partyjnych i poglądów.
• Wyjdźmy wspólnie z tej ogólnonarodowej pisowskiej schizofrenii, Polska może być inna – otwarta, przyjazna, oparta na zaufaniu i współpracy. Tylko my, lokalni liderzy w swoich społecznościach, musimy mieć wizję takiej Polski i w nią uwierzyć.

Małgorzata Besz – Janicka

 

Zdjęcie: 24opole.pl