Spotkanie z sędzią Maciejem Ferek - Gdańsk 07.02.2023 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29357
post-template-default,single,single-post,postid-29357,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Spotkanie z sędzią Maciejem Ferek – Gdańsk 07.02.2023

W Oliwskim Ratuszu Kultury w Gdańsku ciekawe spotkanie z Maciejem Ferek sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie, jedynym zawieszonym sędzią , bez procesu, przez nielegalną izbę dyscyplinarną, za obronę wolnych sądów i praworządności oraz, że na podstawie wyroków ETPCz i TSUE kwestionował status neo-sędziów.
Za karę obniżono mu wynagrodzenie o połowę. Sędzia #MaciejFerek opowiadał, że życie w zawieszeniu, to prawie jak życie na emeryturze, w którym ma czas, na przykład na bieganie. Opowiadał w jak przykry sposób jest traktowany przez przewodniczącą neo-KRS Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Jak chce ona go zdyskredytować w oczach opinii publicznej. Jak na koncie neo-KRS na TT ujawniono nagrania z wewnętrznego monitoringu Sądu Okręgowego w Krakowie, na których widać jak sędzia Ferek wynosi biurko ze swojego pokoju w sądzie, nie opisując kontekstu dlaczego go wynosi. Jak sam zwalcza decyzję o jego zawieszeniu przez Izbę Dyscyplinarną, odnosząc sukces, gdy sąd w Rzeszowie w ramach tzw. zabezpieczenia nakazuje wypłacić mu obniżone przez Izbę wynagrodzenie. Opowiadana historia wyniesionej z krakowskiego sądu choinki przez posła, z racji prześmiewczej sytuacji jak z Monty Python powinna bawić, ale napełnia smutkiem, bo wydarzyła się w siedzibie organu państwowego, którego celem i zadaniem jest sprawowanie wymiaru sprawiedliwości!
Na spotkaniu zadawano pytania – jakie są perspektywy obywateli w obecnej sytuacji sądów? Na pytanie o realną szansę powrotu do normalności i tego co było – słuchacze usłyszeli: nie wrócimy do tego co było. Teraz sędziowie będą bardziej dostępni dla obywateli. Nigdy nie byliśmy uczeni, że trzeba rozmawiać z obywatelami. Dopiero teraz się tego uczymy! Będzie lepiej! Sędziowie będą lepsi! Tradycyjnie, spotkanie zakończył występ zespołu DEMCIA piosenką „Kołysanka” a kiedy już opadnie kurz/po latach tych nie prostych/przyjdzie twój czas by ruszyć w świat/i odbudować mosty.
Spotkanie prowadziła wiceprezes Zarządu SSP IUSTITIA oddziału gdańskiego #JolantaJeżewska i SSR w Sopocie #MałgorzataPrzybylska_Lewandowska
————————————————————————————————————————————
———————————————————————————————————————————-