Oświadczenie ławników-elektów Sądu Najwyższego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
29397
post-template-default,single,single-post,postid-29397,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Oświadczenie ławników-elektów Sądu Najwyższego

OŚWIADCZENIE ŁAWNIKÓW-ELEKTÓW SĄDU NAJWYŻSZEGO WYBRANYCH W DNIU 6 X 2022 R. PRZEZ SENAT RP NA II KADENCJĘ, TO JEST LATA 2023–2026

Jako ławnicy wybrani zgodnie z prawem przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej 6 października 2022 r. w liczbie 26 osób informujemy opinię publiczną, że w ostatnich dniach sekretariat I prezes Sądu Najwyższego telefonicznie zaprosił cztery osoby z naszego grona do spotkania i rozmowy z prof. Małgorzatą Manowską, z ewentualnością – jak zasugerowano – indywidualnego odebrania ślubowania oraz przeprowadzenia ustawowego szkolenia.

Stanowczo protestujemy przeciwko tego rodzaju nieuprawnionemu, selektywnemu postępowaniu. Oczekujemy odebrania ślubowania od wszystkich 26 osób łącznie, bez dodatkowych rozmów i warunków. Obowiązująca ustawa o Sądzie Najwyższym nie daje I prezes Sądu Najwyższego żadnych możliwości dodatkowej weryfikacji ławników-elektów lub odrzucania czy blokowania części wybranych osób. Nasze koleżanki i nasi koledzy zostali postawieni w szczególnie trudnej sytuacji, a pozostałe osoby dodatkowo napiętnowane.

Jako ławnicy-elekci domagamy się respektowania prawa i egzekwowania demokratycznej decyzji Senatu. Jednak jako obywatelki i obywatele czujemy się także zawstydzeni i oburzeni naruszeniem powagi Sądu Najwyższego przez obecne kierownictwo. Proponowana procedura indywidualnych rozmów z I Prezes SN, warunkowe dopuszczanie do odebrania ślubowania nie mieści się w europejskich standardach cywilizacyjnych.

Jesteśmy gotowi podjąć obowiązki ławnicze i wykonywać je w sposób respektujący zasady polskiej Konstytucji i demokratycznego państwa prawnego. Podkreślamy, że jedynie takie działanie I prezes Sądu Najwyższego, które doprowadzi niezwłocznie do zaprzysiężenia wszystkich 30 ławników, będzie zgodne z obowiązującym prawem.

Stanisław Adamski

Magdalena Bielska

Sylwia Bogusz

Robert Burek

Anita Czarniecka

Małgorzata Figa-Tomińska

Izabela Fularz

Jarosław Gałkiewicz

Grzegorz Gołębiowski

Piotr Kaliszek

Grzegorz Kolek

Andrzej Kompa

Joanna Lasko

Sławomir Majdański

Sławomir Majewski

Roman Piotrowski

Jarosław Płuciennik

Jolanta Puacz-Olszewska

Sława Rafalak

Anna Schmidt-Fic

Monika Szafraniec

Robert Szczerbaniak

Urszula Szrek-Adamska

Ewa Topór-Nawarecka

Przemysław Wiszniewski

Grzegorz Wiśniowski

 

 

Warszawa, 7 lutego 2023 r.

 

————–

Relacja z konferencji prasowej pod Sądem Najwyższym TUTAJ