STOP ludobójstwu w Ukrainie! ЗУПИНІТЬ ГЕНОЦИД УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ! Opole, 31 lipca 2022 r. - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
27472
post-template-default,single,single-post,postid-27472,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

STOP ludobójstwu w Ukrainie! ЗУПИНІТЬ ГЕНОЦИД УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ! Opole, 31 lipca 2022 r.

STOP ludobójstwu w Ukrainie! ЗУПИНІТЬ ГЕНОЦИД УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ!
Opole, 31 lipca 2022 r.

Relacja Małgorzaty Besz – Janickiej:
„To była spontaniczna manifestacja, którą zorganizowałyśmy wraz z Alla Krekotneva z dnia na dzień.
W Ukrainie każdy dzień naznaczony jest bestialstwem rosyjskiej armii, cierpieniem i śmiercią niewinnych ludzi, w tym cywilów – mężczyzn, kobiet, dzieci. Nie możemy się przyzwyczajać do ich cierpienia! A dwa dni temu w Ołeniwce Rosjanie dokonali mordu na największych ukraińskich Bohaterach, obrońcach Mariupola, niezłomnych żołnierzach – wojownikach z pułku Azow.
Tutaj, w Polsce, dobrze rozumiemy ból i gniew społeczności ukraińskiej po tej zbrodni.. Dla nas, Polek i Polaków, Ołeniwka to taki ukraiński Katyń. Gdy po agresji ZSRR na Polskę wzięto w niewolę polskich oficerów, również, w kwietniu 1940 roku, zostali oni zamordowani przez Rosjan, którzy także zaprzeczali swojemu sprawstwu. Ponad czterdzieści lat Polska musiała czekać, by sprawcy zbrodni katyńskiej wreszcie wzięli odpowiedzialność za rozstrzelanie kilkunastu tysięcy bezbronnych jeńców.

Ta wojna jest straszna, nieludzka, a ogrom cierpienia ukraińskiej ludności cywilnej budzi rozpacz i przerażenie. Putin i jego armia zwyrodnialców chce zniszczyć dumny ukraiński naród, a Ukrainę wymazać z mapy świata. Ale to się nigdy nie uda. Ukraina broni się już od szósty miesiąc, a swoim bohaterstwem, skutecznością i uporem zadziwiła i zjednoczyła Europę i świat. Ta niesamowita determinacja i odwaga jest nam, Polakom, szczególnie bliska. Pamiętamy, że 1 sierpnia mija kolejna rocznica Powstania Warszawskiego, gdzie 1944 roku słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, braku żywności oraz egzekucji urządzanych przez oddziały niemieckie zginęła zarówno powstańcza bohaterska młodzież, jak i 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy, a Warszawa została zrównana z ziemią. Tylko, że wtedy zabrakło pomocy dla walczącej Warszawy. Nie pomogli alianci, ani armia Związku Sowieckiego.

Dlatego my, Polacy, jak nikt, wiemy, jak ważna jest teraz solidarność z walczącą Ukrainą i międzynarodowa pomoc dla ukraińskiej armii.
Serdecznie dziękuję wspaniałym ukraińskim kobietom, dziewczynom i chłopakom za podzielenie się swoimi emocjami, za piękne wiersze i piosenki, za to niesamowite wzruszenie i możliwość bycia wśród Was 💛💙.

Dziękuję wszystkim, którzy byli dzisiaj z nami, aby wyrazić solidarność z naszymi Przyjaciółmi z Ukrainy w tym tak trudnym czasie. Dziękuję również Marszałkini Województwa Opolskiego, Pani Zuzannie Donath-Kasiura – Wicemarszałek Województwa Opolskiego, która wsparła naszą manifestację swoją obecnością i serdecznym słowem. A największe podziękowania i gratulacje kieruję w stronę Alli Krekotnevej, mojej wspaniałej współorganizatorki i współprowadzącej manifestację, dzięki której atmosfera była tak wspaniała i pełna wzruszeń ❤️.
Drogie Siostry i Bracia Ukraińcy, chociaż dziękowaliście dzisiaj nam, Polakom, za okazaną pomoc, tak naprawdę, to my dziękujemy Wam za wasz opór i heroiczną walkę. I niech usłyszą nas wszyscy, którzy jeszcze nie wiedzą, że ta potworna, bestialska wojna za chwilę może zapukać do ich, do naszych drzwi. Bo Ukraina walczy również również o wolność Polski, Litwy, Finlandii, czy Niemiec, o nasze wspólne wartości wolnego świata. I tylko razem, zjednoczeni, możemy pokonać imperium zła.
🇺🇦 Слава Україні, героям слава!”

Zdjęcia – Honorata Łukawska, Halina Juszczak i inni.