Spotkanie OBWE ODIHR dotyczące kontroli wyborów 12.09.2023 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
31551
post-template-default,single,single-post,postid-31551,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Spotkanie OBWE ODIHR dotyczące kontroli wyborów 12.09.2023

Przedstawiciele misji OBWE ODIHR w sprawie obserwacji polskich Wyborów Parlamentarnych 2023 pojawili się na Opolszczyźnie.

W dniu 12 września 2023, na prośbę Misji OBWE ODIHR w Polsce, w biurze Komitetu Obrony Demokracji w Opolu odbyło się ważne spotkanie dotyczące kontroli wyborów w naszym regionie. W spotkaniu wzięli udział obserwatorzy OBWE – Jeanne Vu Van oraz Rodolphe Oberle oraz koordynatorzy Obywatelskiej Kontroli Wyborów KOD Opolskie – Małgorzata Besz-Janicka (koordynatorka regionalna OKW Opolskie) oraz koordynatorzy lokalni – Barbara Skórzewska i Błażej Koska.

To było pierwsze nasze spotkanie dotyczące misji obserwacji wyborów OBWE ODHIR na Opolszczyźnie, niezwykle konkretne i zapowiadające dalszą współpracę. Przedstawiliśmy zakres naszych działań kontrolnych w ramach projektu Obywatelskiej Kontroli Wyborów, a także szanse, problemy i zagrożenia, z jakimi się mierzymy, realizując i rozwijając ten projekt, począwszy od wyborów samorządowych w 2018 r. Omówiliśmy też obecną sytuację w Polsce i regionie oraz czynniki, które w naszej opinii zagrażają uczciwości i prawidłowości wyborów, w tym zmiany legislacyjne, kwestie upolitycznienia instytucji państwowych oraz poziom polaryzacji społecznej. Przedstawiliśmy sytuację w mediach lokalnych, związaną z wykupem przez Spółkę Orlen naszej lokalnej gazety NTO, skrajnym upolitycznieniem regionalnej telewizji rządowej i udziałem tych mediów w kampanii wyborczej na rzecz koalicji rządzącej.

Delegacja, w której składzie są Jeanne Vu Van oraz Rodolphe Oberle, będzie realizowała swoją misję na terenie Województwa Opolskiego i Dolnośląskiego aż do zakończenia wyborów i obejmie swoim monitoringiem nie tylko przebieg samego głosowania, ale również szereg zagadnień związanych z kampanią wyborczą, w tym media regionalne, finansowanie kampanii i przygotowania do wyborów.

To jest nasze pierwsze spotkanie z obserwatorami OBWE ODIHR w Opolu, niebawem będą kolejne. Zapowiada się ciekawa i ważna dla jakości demokracji współpraca przy kontroli wyborów parlamentarnych 2023.

Podobne delegacje Misji OBWE mają objąć swoim działaniem pozostałe województwa w całym kraju.

relacja Małgorzaty Besz-Janickiej