Spotkania z profesorem Andrzejem Rzeplińskim - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
15574
post-template-default,single,single-post,postid-15574,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Spotkania z profesorem Andrzejem Rzeplińskim

W Koszalinie we wtorek 9.01.2018, a w Szczecinie w środę 10.01.2018 odbyły się otwarte spotkania z profesorem Andrzejem Rzeplińskim.

Andrzej Rzepliński – polski prawnik, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, w latach 2010–2016 prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Koniec jego kadencji przypadł na początek rządów PiS. Prezes starał się bronić Trybunału przed zakusami polityków, twardo stał na straży Konstytucji RP.
Po przejściu w stan spoczynku wspomaga działania służące obronie porządku demokratycznego państwa. Stał się symbolem oporu i 19 grudnia zeszłego roku mieszkańcy Warszawy tłumnie wyszli na ulice żeby mu podziękować.

Sala Biblioteki Koszalińskiej nie pomieściła wszystkich chętnych na spotkanie z ostatnim niezawisłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego. Uczestniczy siedzieli na podłodze, podpierali ścianę, tłoczyli się na korytarzu.
Profesor Rzepliński wygłosił wykład z prawa konstytucyjnego. Przypomniał, że zgodnie z Konstytucją Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawa i wspólnym dobrem obywateli.
Relacja Krzysztofa Ulanowskiego ze spotkania – w drugiej części artykułu -> kodzachodniopomorskie.pl/relacje/demokracja-jak-samolot-nad-grenlandia/

W Szczecinie Ponad 500 osób wysłuchało wykładu oraz odpowiedzi na pytania profesora Andrzeja Rzeplińskiego: o wartości wolnych wyborów, roli Trybunału Konstytucyjnego i znaczeniu niezawisłości sędziów dla demokracji.
Fotorelacja Krzysztofa Wojteckiego ze spotkania ->kodzachodniopomorskie.pl