Obywatelski apel do opozycji parlamentarnej - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
15569
post-template-default,single,single-post,postid-15569,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Obywatelski apel do opozycji parlamentarnej

Artykuł 4 Konstytucji RP stanowi, że władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu, który stanowią wszyscy obywatele Rzeczypospolitej. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub BEZPOŚREDNIO. Posłanki i Posłowie jesteście naszymi przedstawicielami, którzy powinni dbać o to, by głos społeczeństwa był wysłuchany w Parlamencie. Konstytucja przyznaje też nam Obywatelkom i Obywatelom prawo inicjatywy ustawodawczej, z której możemy skorzystać, gdy zbierze się nas co najmniej 100 000.
Wczoraj wieczorem z ogromną nadzieją na rozpatrzenie i wysłuchanie obywatelskiego projektu „Ratujmy Kobiety”, stawili się nasi przyjaciele reprezentujący komitet obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. Liczyli na to, że będą mogli przedstawić swoje racje, a następnie wziąć udział w dyskusji nad konkretnymi rozwiązaniami.
Jednak zawiedliście społeczeństwo obywatelskie, które wierząc w wasze obietnice, stawiło się w świątyni demokracji, którą powinien być Sejm, by przedstawić swoje racje i dyskutować o realnych problemach Polek i Polaków. Zapomnieliście, że esencją demokracji jest dyskusja i merytoryczny spór, który owocuje dobrymi rozwiązaniami dla nas wszystkich.
Nie przyszli do Was sami, ale z poparciem 400 000 Obywatelek i Obywateli, którzy powiedzieli tak dla zmian, pod którymi się podpisali. Waszym obowiązkiem było nie tylko wysłuchać, ale również pochylić się nad tymi propozycjami. Tymczasem wyrzuciliście do kosza ciężką pracę setek wolontariuszy, którzy każdego dnia, niezależnie od pogody, wychodzili na ulicę rozmawiać i zbierać podpisy pod tym obywatelskim projektem.
Dziś lament i kary finansowe to za mało. Trzeba znaleźć realne rozwiązanie.
Dlatego apelujemy do Was:
Zgłoście projekt ustawy „Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Ratujmy Kobiety” do laski marszałkowskiej. Macie narzędzia, z których musicie dziś skorzystać. Doprowadźcie więc do sytuacji, w której projekt trafi pod obrady właściwej komisji sejmowej. Na tym polega demokracja i szacunek dla tych, którzy wybrali Was na Wasze funkcje. Oczekujemy dziś od Was odpowiedzialności, konkretnych i realnych kroków.
Na naszych obywatelskich protestach tak pięknie i przy użyciu doniosłych słów mówiliście o demokracji i prawach obywatelskich, właśnie teraz macie jeszcze szansę dać temu wyraz w działaniu.
Komitet Obrony Demokracji