Serce świateł dla Pawła Adamowicza - 5 rocznica, Rzeszów. 13.01.2024 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
32350
post-template-default,single,single-post,postid-32350,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Serce świateł dla Pawła Adamowicza – 5 rocznica, Rzeszów. 13.01.2024

Od pięciu lat o tej porze spotykamy się przy sercu świateł dla Pawła Adamowicza, zaangażowanego samorządowca, Prezydenta Gdańska, człowieka o wielkim sercu, którego zabiła motywowana politycznie nienawiść w dniu 13 stycznia 2019 roku podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Około stu lat temu z rąk zamachowca zginął Prezydent Polski Gabriel Narutowicz, przeciwko któremu politycy skrajnej prawicy rozpętali kampanię nienawiści, zarzucając mu, że nie jest Polakiem. Trudno uciec od analogii z ostatnią kampanią wyborczą.

Wydawałoby się, że czas mowy nienawiści i szczucia na znane osoby oraz na różne mniejszości minął wraz z ogłoszeniem wyniku wyborów 15 października, ale jak widzimy i słyszymy, ten skandaliczny trend nadal ma się dobrze i jest hołubiony przez prawicowo-nacjonalistyczne środowiska i media.

Zapalając znicze pod portretem zamordowanego Pawła Adamowicza dajemy wyraz niezgody na hejt i szczucie, na obrzydliwe wypowiedzi w mediach, na oczernianie i poniżanie kogokolwiek, bo od słów do czynów nie jest daleka droga.

13 stycznia spotkaliśmy się na rzeszowskim Rynku, zapaliliśmy serce z płomieni zniczy, wysłuchaliśmy nagrania ostatnich słów Prezydenta Adamowicza oraz poruszającej pieśni „Sound of Silent”. Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli.

#stopHejt