Puszcza Białowieska jest dobrem narodowym – zatrzymajmy jej bezpowrotną dewastację!
17 stycznia br. ulicami Warszawy przeszedł „Marsz Entów w obronie Puszczy Białowieskiej„. Protest ekologów miał zwrócić uwagę społeczeństwa na problem zwiększonej wycinki drzew w jednym z najbardziej unikatowych rejonów leśnych w Europie.
Pomysłodawca marszu, Partia Zieloni, zaprosiła do współogranizowania Fundację Strefa Zieleni, Ostrą Zieleń, Zielone Wiadomości oraz Stowarzyszenie Ekologiczne „Eko-Unia”. Uczestnicy przeszli z Agrykoli pod siedzibę Kancelarii Premiera RP. Protestowali przeciwko dewastowaniu Puszczy Białowieskiej i planom zwiększonej wycinki drzew, związanej z rozprzestrzeniającą się rzekomo plagą korników.
„Nie wiem skąd protestujący mają informację o zwiększonej wycince drzew.” – odpowiadał na zarzuty minister środowiska Jan Szyszko, profesor nauk leśnych, prywatnie myśliwy. Były minister środowiska w rządzie Jerzego Buzka (97-99), Kazimierza Marcinkieiwcza i Jarosława Kaczyńskiego (2005-2007), zasłynął z kontrowersyjnych decyzji i licznych konflików z ekologami (wszyscy pamiętamy protesty dotyczące na przykład przebiegu obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy). Ustawa z 2007 r., regulująca dopuszczalne normy emisji hałasu na drogach, zgodnie z którą ponad 1,5 tys. km austostrad i dróg ekspresowych poza terenami zabudowanymi zostało zabudowanych ekranami dźwiękochłonnymi, również wyszła spod ręki pana ministra.
Na pytanie dziennikarzy dotyczące wycinki 400 tys. drzew prof. Szyszko wyjaśnił, że w tej sprawie ministerstwo musi postępować zgodnie z prawem unijnym oraz operatem urządzeniowym lasów. „Badamy stan Puszczy Białowieskiej, po tej analizie podejmiemy decyzję”— powiedział.
„Jak las do opętanego żądzą władzy Makbeta, jak entowie do mordercy lasów Sarumana, pójdziemy…” pisali przed marszem zaniepokojeni losem Puszczy organizatorzy, zapraszając do uczestniczenia w wydarzeniu „wszystkich ludzi i wszelkie istoty dobrej woli”. Wczorajszy protest zgromadził około 2 tysięcy osób.
Puszcza Białowieska to najwięszy w Europie i jedyny w Polsce naturalny, pierwotny las. W 1979 roku został on wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.