Opole solidarne z represjonowanymi sędziami - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26480
post-template-default,single,single-post,postid-26480,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Opole solidarne z represjonowanymi sędziami

Dzisiaj, 18 marca, w Dniu Solidarności z Represjonowanymi Sędziami stanęliśmy, jak co miesiąc, w symbolicznym proteście pod „naszym” sądem, jeszcze bardziej zdeterminowani wobec nowej sytuacji i nowych zagrożeń — mówiła podczas pikiety w obronie wolnych sądów Małgorzata Besz-Janicka, szefowa opolskiego Komitetu Obrony Demokracji. Poniżej jej relacja.

W tych bardzo złych czasach, gdy w Ukrainie toczy się okrutna wojna wywołana przez rosyjskiego jedynowładcę i tyrana, nie możemy zapominać, że w naszym kraju w dalszym ciągu trwa demontaż niezależnego sądownictwa i niszczenie praworządności. Musimy być świadomi, że pod przykrywką ukraińskiej tragedii i zaangażowania polskiego społeczeństwa w pomoc uchodźcom, PiS wciąż kontynuuje rozpoczęty przed kilku laty proces przekształcania ustroju Polski z demokracji w ustrój autorytarny.
Gdy mówią nam, że w czasach wojny „jakaś tam praworządność” nie jest najważniejsza, pamiętajmy, że droga Putina do przekształcenia Rosji w zbrodnicze państwo, terroryzujące zarówno swoich obywateli, jak i cały demokratyczny świat, zaczęła się od zlikwidowania niezależności sądownictwa, zniszczenia praworządności i likwidacji wolnych mediów. Stąd już tylko krok do masowego zatrucia umysłów społeczeństwa kłamstwem i orwellowską propagandą, a potem zastraszenia i wyeliminowania jakiejkolwiek opozycji. I stworzenia systemu wszechobecnej opresji i terroru.
Pamiętajmy, że w drugim tygodniu wojny w Ukrainie, 10 marca 2022 roku, upolityczniony trybunał Julii Przyłębskiej zdecydował, że Polska nie musi się stosować do przepisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, dokumentu, którego sygnatariuszami jest 47 europejskich państw. Podobną decyzję podjął nieco wcześniej, w 2017 roku, podporządkowany Putinowi sąd konstytucyjny Federacji Rosyjskiej. A niedawno, już po ataku na Ukrainę, Rosja wystąpiła z Rady Europy, wychodząc całkowicie spod jurysdykcji ETPCz.
Pamiętajmy, że rząd, który represjonuje i odsuwa od wykonywania zawodu niezależnych sędziów za przestrzeganie prawa europejskiego i polskiej Konstytucji, który uważa, że nie musi wykonywać wyroków europejskich trybunałów i przestrzegać Europejskiej Konwencji Praw Człowieka – buduje państwo, które mentalnie i faktycznie sytuuje się strefie wpływów Rosji Putina, choćby nie wiem, jak głośno krzyczało o swojej solidarności z wolnym światem.
Wojna Wschodu z Zachodem trwa również w Polsce, a najważniejszymi żołnierzami w tej walce są odważni i zdeterminowani niezależni sędziowie, którzy wciąż, mimo represji, bronią naszej wolności i naszych podstawowych praw.
Wielu z nich dobrze znamy – to Igor Tuleya, nielegalnie odsunięty od orzekania już od 16 miesięcy, Paweł Juszczyszyn – od ponad 2 lat, Waldemar Żurek – rekordzista w ilości postępowań dyscyplinarnych wszczętych przez rzeczników dyscyplinarnych Ziobry – (ma ich już 20), zawieszony od 4 miesięcy Piotr Gąciarek, czy Maciej Czajka, Krzysztof Chmielewski, Maciej Ferek, Krystian Markiewicz, Beata Morawiec. W ostatnich tygodniach dołączyli do nich kolejni represjonowani sędziowie – np. Anna Głowacka, Paulina Asłanowicz czy Anna Ptaszek. Ale to również nasze opolskie sędzie – Monika Ciemięga, Katarzyna Kałwak, Anna Korwin – Piotrowska, Monika Krzysztofik, to setki, tysiące liniowych uczciwych i niezależnych sędziów w całej Polsce.
Stójmy przy nich, wspierajmy ich, szczególnie teraz. Angażujmy się i protestujmy jeszcze głośniej, gdy spotykają ich kolejne represje.
Pamiętajmy, że to właśnie teraz dzieje się historia i przemodelowuje się porządek świata, a cechą autokratycznych rządów i ich przywódców jest wykorzystywanie każdego kryzysu, nieszczęścia i światowego zamieszania do umacniania swojej autorytarnej władzy i odbierania obywatelom wolności i praw.
Bądźmy więc czujni i solidarni. Wspierajmy naszych niezależnych Sędziów. I wspierajmy bohaterską Ukrainę, broniącą nie tylko swojej Ojczyzny i swojej wolności, ale również porządku wolnego zachodniego świata, którego jesteśmy i dalej chcemy być częścią.
Dziękujemy, że byliście z nami!

Małgorzata Besz-Janicka
Zdjęcia: Leszek Myczka