OPOLE SOLIDARNE Z REPRESJONOWANYMI SĘDZIAMI - 18 sierpnia 2022 r. - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
27558
post-template-default,single,single-post,postid-27558,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

OPOLE SOLIDARNE Z REPRESJONOWANYMI SĘDZIAMI – 18 sierpnia 2022 r.

Relacja Małgorzaty Besz – Janickiej:

„Jak co miesiąc, stanęliśmy pod Sądem Okręgowym w Opolu, przypominając o nieustających represjach wobec niezależnych, odważnych i wiernych swojej przysiędze sędziów, a także o kolejnych destrukcyjnych działaniach rządzących w obszarze polskiego wymiaru sprawiedliwości.
Widać coraz wyraźniej, że zarówno Zbigniew Ziobro, jak i Jarosław Kaczyński gotowi są poświęcić miliardy euro z KPO, niezbędne nam do walki z inflacją i nadchodzącym kryzysem gospodarczym, za możliwość kontrolowania wymiaru sprawiedliwości, represjonowania niepokornych sędziów i całkowitej bezkarności dla funkcjonariuszy partii.
Dzisiaj szczególnie chcieliśmy wesprzeć Sędziego Igora Tuleyę, który stał się ofiarą bezprecedensowej, bezczelnej i aroganckiej hucpy w wykonaniu Przemysława Radzika, niesławnego prześladowcy niezależnych sędziów.

Igor Tuleya 8 sierpnia stawił się do pracy, po otrzymaniu decyzji Joanny Przanowskiej-Tomaszek, nowej prezes Sądu Okręgowego w Warszawie, o przywróceniu go do orzekania. Niedługo jednak cieszył się tą wiadomością, gdyż już po minucie wręczono mu kolejne pismo – zarządzenie, uchylające tę decyzję, wydane przez „niestrudzonego” Przemysława Radzika. Radzik, uchylając decyzję prezeski SO, powołał się na to, że nadal obowiązuje decyzja izby dyscyplinarnej . Jego argumentacja jest sprzeczna z orzeczeniami TSUE i ETPCz z 2021. Europejskie Trybunały orzekły wtedy, że izba nie jest legalnym sądem, a co za tym idzie wydawane przez nią decyzje nie są orzeczeniami.
Sędzia Igor Tuleya jest niezwykle dzielnym człowiekiem, jednak stosowane wobec niego (i wielu innych sędziów) metody „ruling by cheating”, czyli rządzenia za pomocą kpiarskiej manipulacji, mogą najbardziej cierpliwą osobę narazić na ciężki stres. W ułomnych demokracjach ta szczególna metoda używana jest do degradowania podmiotowości rządzonych, których świadomie i celowo wprowadza się w błąd pod pozorami legalnie stosowanego prawa.

Ale Igor Tuleya nigdy nie będzie szedł sam ❤️ ma za sobą solidarność wielu niezależnych sędziów, a także mocne wsparcie obywateli i z pewnością wytrzyma tę kolejną próbę.
A my będziemy wychodzić przed nasze sądy tak długo, aż zarówno Igor, jak i pozostali nielegalnie zawieszeni niezależni sędziowie nie powrócą do orzekania.

Warto przypomnieć ich nazwiska:
🟣 Maciej Ferek (SO w Krakowie) – zawieszony przez nielegalną izbę dyscyplinarną 16 listopada 2021.
🟣 Piotr Gąciarek (SO w Warszawie) – – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 24 listopada 2021.
🟣 Maciej Rutkiewicz (SR w Elblągu) – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 15 grudnia 2021.
🟣 Krzysztof Chmielewski (SO w Warszawie) – zawieszony przez izbę dyscyplinarną 5 stycznia 2022.

W tym miesiącu byliśmy również świadkami żenującego pseudo -losowania sędziów i neo-sędziów do kolejnej neo-izby, mającej zastąpić niesławną izbę dyscyplinarną. Jednak niebieskie kulki pani Manowskiej niczego nie zmieniają, bo to ostatecznie prezydent, czyli władza wykonawcza, będzie wybierać sędziów – konstytucyjnie odrębną i niezależną władzę sądowniczą.
W tej sprawie zostało opublikowane stanowisko części członków Kolegium Sądu Najwyższego, podważające konstytucyjność tego rozwiązania. Wypowiedziała się na ten temat Prof. Ewa Łętowska:
„Kompletnie nie rozumiem, dlaczego obecny ustawodawca uważa, że wybór przez prezydenta 11-ki spośród 33 wylosowanych ma być jakościowo czym innym niż analogiczna decyzja tegoż prezydenta, polegająca na wyborze spośród całej populacji aktualnego SN. I to wskazuje wyraźnie, że IOZ SN jest – gdy idzie o skład osobowy – czystą kreacją prezydenta. Chyba o kompetencję konstytucyjną lepiej nie pytać (ani szukać).”

Dziękuję serdecznie wszystkim ❤️ „najwierniejszym z wiernych”, którzy stanęli dzisiaj z nami, jak co miesiąc, pod opolskim Sądem Okręgowym. Jak powiedział Jacek Różycki, szczególnie teraz, gdy wszystko w państwie PiS zawodzi, a kryzys goni kryzys, nie możemy się poddawać. Nie wolno nam pozostać obojętnymi wobec rodzącego się zła! Aby nie stać się ofiarami jeszcze gorszego, niewyobrażalnego zła w przyszłości. Wielkie dzięki, Jacku za te słowa!
To przecież już ostatnia prosta, #PiSsiękończy 💪✌️✌️✌️.

#muremzaIgorem
#wspieramySędziówNiezależnych #wolnesądy #wolniludzie #Konstytucja
#KODOpolskie
#łączynaspraworządność
#solidarnośćnasząbronią

Zdjęcia: Leszek Myczka, Jacek Różycki, Honorata Lukawska, Halina Juszczczak