Opole, 13 grudnia — pamiętamy!
– Od lat na opolskim Skwerze Solidarności spotykamy się w tym dniu wspólnie z dawną solidarnościową opozycją, składając kwiaty, wspominając, robiąc wspólne zdjęcia — aby pamięć trwała — relacja z 13.12.2022 r. Małgorzaty Besz – Janickiej, przewodniczącej zarządu regionalnego Komitetu Obrony Demokracji Opolskie.
Rocznica ogłoszenia stanu wojennego nie jest okazją do świętowania. To wspomnienie czasu, w którym całemu pokoleniu na dobrych kilka lat odebrano nadzieję, a wielu działaczy opozycji antykomunistycznej było więzionych i w inny sposób represjonowanych. Jednak pamięć o tych wydarzeniach jest ważna, nie tylko ze względu na szacunek i wdzięczność, należną Bohaterom tamtych dni. Warto przypominać, jak działa i do czego może być zdolny autorytarny reżim w obawie przed utratą władzy, a także, w jaki sposób społeczeństwo obywatelskie może i powinno się organizować i skutecznie działać.
Od lat na opolskim Skwerze Solidarności spotykamy się w tym dniu wspólnie z dawną solidarnościową opozycją, składając kwiaty, wspominając, robiąc wspólne zdjęcia – aby pamięć trwała. Trudno tutaj nie wspomnieć o niezwykłym opolskim Bohaterze dawnej Solidarności, zmarłym w 2019 r. Romanie Kirsteinie, który dla tej pamięci zrobił tak wiele. To właśnie Jego staraniom zawdzięczamy zarówno Skwer Solidarności, jak i niezwykle klimatyczną, multimedialną Izbę Pamięci Solidarności w budynku Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu.
Był z nami oczywiście Zbigniew Bujak, legendarny działacz antykomunistyczny, najdłużej ukrywający się opozycjonista w stanie wojennym, członek Rady Programowej Izby Pamięci Solidarności, a od listopada tego roku – również honorowy obywatel naszego miasta.
Takie mamy czasy, że przeszłość przenika się z teraźniejszością, a dawni działacze antykomunistyczni wspierają obecną obywatelską opozycję w walce o praworządną i demokratyczną Polskę. Taki był Roman Kirstein, wielki Przyjaciel opolskiego KOD-u, zawsze obecny na naszych protestach. Teraz tę misję kontynuują jego najbliżsi, zarówno Pani Irena Kirstein, jak i Iwona, Agnieszka i Piotr – założyciele i aktywiści Fundacji im. Romana Kirsteina. Taki jest również Zbigniew Bujak, zaangażowany społecznie na rzecz spraw publicznych, inicjujący i wspierający różne działania prodemokratyczne.
To był długi dzień – po złożeniu kwiatów pod tablicą na Skwerze Solidarności, udział w wydarzeniach związanych z Izbą Pamięci Solidarności. Szczególnie zachwyciła mnie fascynująca lekcja historii i wychowania obywatelskiego, wygłoszona przez Zbigniewa Bujaka do młodzieży z opolskiej szkoły średniej podczas zwiedzania Izby. Była to niezwykła opowieść zarówno o ludzkiej potrzebie wolności i odwadze, jak i logice zmiany, o tym, co się udało, a co nie do końca, podczas solidarnościowej pokojowej rewolucji Solidarności, a także o mądrym i skutecznym działaniu w imię dobra wspólnego.
A potem długa rozmowa ze Zbigniewem Bujakiem o tym, co powinniśmy i co możemy zrobić przez najbliższy rok dla Polski.
Serdeczne podziękowania dla Fundacji im. Romana Kirsteina za zaproszenie i wspólny, niezwykle inspirujący czas.
Małgorzata Besz – Janicka
Zdjęcia – Leszek Myczka