KOD Śląskie wobec zdrady radnego Wojciecha Kałuży – retrospekcja - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28711
post-template-default,single,single-post,postid-28711,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD Śląskie wobec zdrady radnego Wojciecha Kałuży – retrospekcja

Po samorządowych wyborach w roku 2018 Koalicja Obywatelska uzyskała w Sejmiku Śląskim przewagę jednego mandatu. Od razu było wiadomo, że PiS będzie usiłował przeciągnąć na swoją stronę przynajmniej jednego z radnych KO. I udało się im – radny Wojciech Kałuża oświadczył na inauguracyjnej sesji w dniu 21 listopada 2018 iż popiera  kandydatów PiS na stanowiska kierownicze w województwie, co umożliwiło temu ugrupowaniu przejęcie władzy w regionie. Sam został „w nagrodę” wybrany na wicemarszałka województwa śląskiego.

Nic nie można było zrobić. Co szczególnie zdenerwowało wyborców to to, iż radny Kałuża oświadczył, że „ludzie będą pamiętać przez miesiąc, a potem zapomną”. Więc postanowiliśmy pokazać, że nie zapomnimy, że stale będziemy obecni na sesjach Sejmiku i będziemy na transparentach i banerach przypominać radnemu o jego zdradzie.

Na balkonie dla publiczności byliśmy obecni regularnie na każdej sesji, które odbywały się co miesiąc. Siedzieliśmy w milczeniu trzymając przed sobą kartki z napisem „ZDRAJCA”. Potem pojawiły się większe banery. Hasła nigdy nie były wulgarne lub obraźliwe, wyłącznie przypominały o zdradzie i oszustwie popełnionym wobec ponad 25 000 wyborców, którzy głosowali na pana Wojciecha Kałużę.

Usiłowano zamykać przed nami drzwi galerii, zabroniono naklejania wszelkich ogłoszeń więc wymyśliliśmy sposób zawieszenia transparentu bez jakiekolwiek szkody dla zabytkowej sali Sejmu Śląskiego.

W czasie pandemii Urząd Marszałkowski zamknięto dla gości, sesje odbywały się zwykle zdalnie i nie mogliśmy w nich uczestniczyć. Po ponownym otwarciu urzędu dla publiczności, od kwietnia 2022 r. powróciliśmy na balkon z naszymi transparentami.

Tak było aż do 21 listopada 2022 r., minęły wówczas równo 4 lata od zdrady pana Kałuży, kiedy to marszałek województwa śląskiego – pan Jakub Chełstowski oraz trzech innych radnych PiS postanowiło zmienić barwy partyjne i wejść do nowego koła Ruchu Samorządowego „Tak! Dla Polski”. W ten sposób całkowicie zmienił się układ sił w Sejmiku i do władzy doszła Koalicja Obywatelska we współpracy z samorządowcami z ugrupowania „Tak! Dla Polski”, Lewicy oraz PSL.

Na kolejnej – nadzwyczajnej sesji Sejmiku, w dniu 7 grudnia 2022 pojawiliśmy się z wielkim transparentem #PresjaMaSens.

Poniżej wybór zdjęć wykonanych w ciągu czterech lat – od grudnia 2018 r. do grudnia 2022 r.

Autorami zdjęć są  Łukasz Borkowski, Jerzy Kaźmierczak i inni.

 

Kolejne zdjęcia wykonane są już po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19. Powracamy na galerię.

Czerwiec 2022 – uroczysta sesja z okazji 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Wystąpił zespół Śląsk i różni, czasem dziwni w tym kontekście przebierańcy. A my dalej swoje…

We wrześniu 2022 wzięliśmy udział w konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej, która odbyła się przed Urzędem Marszałkowskim

I wreszcie nadszedł 21 listopada 2022 r. Pamiętna sesja. A nie spodziewaliśmy się niczego nadzwyczajnego, miało być zwyczajnie i nudno.

Zbliża się kolejna – nadzwyczajna sesja Sejmiku Śląskiego, w dniu 7 grudnia 2022. Najpierw w naszym biurze przygotowania nowych transparentów.

I oto znowu jesteśmy na galerii. I ponownie będziemy wtedy kiedy to będzie potrzebne.