Zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem dotyczącym in vitro - Gdańsk 17.12.2022 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28762
post-template-default,single,single-post,postid-28762,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem dotyczącym in vitro – Gdańsk 17.12.2022

17.12.2022 w południe przy Galerii Bałtyckiej zbieraliśmy podpisy pod obywatelskim projektem ustawy przywracającej refundację z budżetu państwa metody in vitro.
Ledwie rozłożyliśmy stół i wszystkie potrzebne akcesoria, gdy po drugiej stronie placu zobaczyliśmy człowieka rozstawiającego swój punk oznaczony #InVitroToLudzie #TakDlaInVitro. To #PlatformaObywatelska Pomorze! Zaraz dołączyli do stoiska sama Przewodnicząca Komitetu tej inicjatywy obywatelskiej posłanka na Sejm RP #AgnieszkaPomaska poseł na Sejm RP #TadeuszAziewicz oraz europoseł #JanuszLewandowski. I tak zbieraliśmy wspólnymi siłami na dwa stoiska wspierając się wzajemnie, a ludzie sami biegli do nas z uśmiechem na ustach, by złożyć swój podpis pod projektem. Byli też tacy, co widząc nasze stoisko, przyprowadzali do nas małżonków i członków rodzin, aby i oni się podpisali. Miło było widzieć tyle pozytywnej energii.
I tak jako Komitet Obrony Demokracji zebraliśmy w dwie godziny 16 pełnych kart podpisów, t.j. 160 podpisów✌️ Dziękujemy!
Dla przypomnienia:
W 2016 roku rząd PiS zrezygnował z przygotowanego przez rząd PO-PSL programu refundowania in vitro z budżetu państwa, zastępując ją naprotechnologią. Na swój program PiS przeznaczył 99,9 mln zł z budżetu państwa.
Porównajmy:
✅ Przez 4 lata funkcjonowania programu refundowania przez państwo metody in vitro (zanim PiS doszedł do władzy i ten program zlikwidował) urodziło się w całej Polsce ponad 21 tys. dzieci!
❌ Od września 2016 r. do października 2018 r., z pomocą programu rządowego PiS w całej Polsce urodziło się… 70 dzieci. Dlaczego dane są do października 2018 r.? Bo Ministerstwo Zdrowia przestało później chwalić się wątpliwymi sukcesami.
✅ Od 2017 r. Samorząd Gdańska dofinansuje in vitro z własnego budżetu. Dzięki temu w Gdańsku urodziło się już 625 dzieci (dane z 14 grudnia 2022 r.)! W samym tylko 2021 roku z tego programu urodziło się 146 gdańszczanek i gdańszczan.