Oda do Radości i ukraiński wianek - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26610
post-template-default,single,single-post,postid-26610,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Oda do Radości i ukraiński wianek

Coroczne wydarzenie w rocznicę powstania Unii Europejskiej tym razem KOD połączył z demonstracją poparcia dla napadniętej przez Rosję Ukrainy. Na Kielecki rynek przyszli Ukraińcy, kielczanie, przedstawiciele partii politycznych i organizacji społecznych.

W sobotę 26.03.2022 świętokrzyski Komitet Obrony Demokracji zorganizował na kieleckim rynku happening „Ukraina w UE – Śpiewamy Odę do Radości”. Powodem była 65. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich, podwaliny Unii Europejskiej. Zgromadzeni odśpiewali hymn Europy po polsku i ukraińsku. Tegoroczna akcja śpiewania „Ody do Radości” była manifestacją solidarności z Ukrainą, apelem o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej. Wiersze i piosenki wykonały Ukrainki, uczennice Centrum Kształcenia Awans. Na zakończenie było wspólne zdjęcie – wszyscy razem, razem w Unii Europejskiej.
Uczestnicy przynieśli transparenty z napisami: „Close the sky”, „Kielce solidarne z Ukrainą”, „Ukraina w UE”, „Podaj rękę Ukrainie”, „No war only peace”. W imieniu KOD przemawiała Alina Buzel z zarządu regionu świętokrzyskiego. Władze miasta reprezentowali wiceprezydenci Agata Wojda i Marcin Chłodnicki.
Furorę zrobił przygotowany przez koderów wianek w barwach Ukrainy, który uczestnicy chętnie zakładali na głowę i pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

Zdjęcia: Dagmara Głodowicz-Mazurek i Marek Mazurek, KOD Świętokrzyskie