W obronie zwolnionych prezesów - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
5162
post-template-default,single,single-post,postid-5162,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

W obronie zwolnionych prezesów

W obronie zwolnionych prezesów

W związku z odwołaniem prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie pojawiają się coraz liczniejsze protesty różnych środowisk. Poniżej prezentujemy stanowisko KOD-u Świętokrzyskiego i list otwarty do premier Beaty Szydło.
W obronie zwolnionych prezesówKomitet Obrony Demokracji w woj. świętokrzyskim zdecydowanie protestuje przeciwko niedemokratycznemu stylowi zwolnienia z pracy Prezesa stadniny koni w Michałowie Jerzego Białoboka.
Demokracja to nie tylko demokratyczne wybory co cztery lata, ale codzienne przestrzeganie demokratycznych zasad, reguł, zachowań i tradycji. W przypadku zwolnienia z pracy Pana Prezesa Białoboka te zasady zostały brutalnie złamane. Jak wynika z doniesień medialnych, nie prostowanych przez przedstawicieli obecnej władzy, wyjątkowo zasłużony prezes stadniny w Michałowie został zwolniony przez prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych bez podania przyczyny, bez podziękowania za dotychczasową 39-letnią pracę, bez przedstawienia mu propozycji innego zajęcia. Nie kwestionujemy prawa władz państwa do doboru osób zarządzających państwowymi przedsiębiorstwami, ale demokracja oznacza również szacunek dla drugiego człowieka. Bez tego szacunku nie można przeprowadzić kampanii wyborczych, debat parlamentarnych i samorządowych, w końcu – przekazywania władzy po przegranych wyborach. Tymczasem człowiek-symbol wielkiego sukcesu polskich koni krwi arabskiej został potraktowany jak zbędny mebel.
Tak nie traktuje się ludzi w normalnym demokratycznym kraju. Takie podejście do człowieka przypomina bardziej to, co dzieje się w krajach autorytarnych. Komitet Obrony Demokracji w woj. świętokrzyskim nie godzi się na takie działania, ani na taki sposób podejścia do obywateli naszego kraju.
Tymczasowy koordynator KOD w woj. świętokrzyskim
Dariusz Pawlik
Zastępcy tymczasowego koordynatora KOD w woj. świętokrzyskim:
Ewa Magdziarz
Maciej Klesyk
Jolanta Opozda
Jarosław Gałkiewicz
LIST OTWARTY
Protest przeciwko inwazji PiS na stadniny arabskie
Szanowna Pani Premier
Beata Szydło
Agencja Nieruchomości Rolnych jest agendą rządową, w związku z tym na Pani ręce składamy niniejszy protest.
Stadniny koni to nie fermy niosek, hodowla – szczególnie koni arabskich – wymaga prawdziwego kunsztu.
Odwołując wieloletnich szefów najsłynniejszych stadnin czystej krwi: Marka Trelę z Janowa Podlaskiego i Jerzego Białoboka z Michałowa, Agencja Nieruchomości Rolnych daje dowód, że tego nie rozumie. Nie wie, że w hodowli arabów dopiero w trzecim pokoleniu hodowców widoczne są efekty pierwotnego zamysłu. Dawni miłośnicy koni czystej krwi przekazywali wiedzę z ojca na syna. W Polsce powojennej ten zwyczaj był kontynuowany, dzięki takim pasjonatom jak Andrzej Krzyształowicz, legendarny dyrektor Janowa Podlaskiego i Ignacy Jaworowski, twórca arabskiej stadniny w Michałowie. Obaj mistrzowie przekazali swoje doświadczenie uczniom: Krzyształowicz Treli, a Jaworowski Białobokowi.
To dlatego nasze araby utrzymują najwyższą markę w świecie. Polski koń arabski to trzeci mocny brand obok Jana Pawła II i Lecha Wałęsy. Rozsławia nas pięknie.
Prawda jest taka, że największym naszym osiągnięciem w hodowli koni jest właśnie stworzenie polskiego typu araba.
Dlatego nie ma naszej zgody na psucie unikatowego dorobku pokoleń.
Szanowna Pani Premier, za sprawą Pani służb Kasztanka się w grobie przewraca.
Joanna Kluzik-Rostkowska – poseł PO, b. Minister Edukacji Narodowej
Bogusław Linda – aktor, reżyser
Jerzy Sawka – dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych Partynice


List sygnowało dotychczas ponad 20 tysięcy osób – podpis można złożyć na stronie AVAAZ.ORG.