Nie bójmy się marzyć! - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
11075
post-template-default,single,single-post,postid-11075,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Nie bójmy się marzyć!

Mateusz Kijowski

28 sierpnia 1963 roku Martin Luther King wygłosił do dwustu tysięcy maszerujących na Waszyngton pamiętne przemówienie. „Mam marzenie, że pewnego dnia naród nasz wzniesie się na wyżyny prawdziwego sensu swojej wiary i uzna za prawdę oczywistą, że wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi” mówił do ludzi, którym prawo przyznawało te same prawa, ale których współobywatele dyskryminowali.
Dzisiaj – 7 lipca 2016 roku – Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przegłosował ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, która pozbawia polskich obywateli ochrony ich praw zapisanych w Konstytucji. Jeżeli zapisy tej ustawy nie zostaną odrzucone przez Trybunał Konstytucyjny jako niekonstytucyjne, to wszyscy zostaniemy pozbawieni gwarancji naszych praw, a nasze losy będą zależeć jedynie od dobrej woli urzędników i polityków partii rządzącej.
Możemy jednak marzyć. Marzyć, że pewnego dnia również w Polsce każdy będzie miał zagwarantowane prawem podstawowe swobody i wolności, że nasze społeczeństwo będzie wspólnotą ludzi równych w prawach i obowiązkach dzięki szacunkowi dla porządku prawnego, nie przez jednakową niepewność jutra.
W sobotnie południe 9 lipca 2016 roku skwer przy Rondzie ONZ w Warszawie na wniosek KOD-u otrzyma patrona – od tej soboty będzie to Skwer Martina Luthera Kinga. W ten sposób chcemy pokazać, że wolność, równość i wzajemny szacunek to podstawa demokratycznego państwa. Że wartości, o które walczył Martin Luther King są ponadczasowe, a dzisiaj w Polsce wymagają szczególnej ochrony przed tymi, którzy nie nadają się do niczego, ale są zdolni do wszystkiego.
Przyjdźmy licznie w sobotę! Przyjedźmy z całej Polski. Stańmy w obronie wartości, ale wyraźmy też nasz sprzeciw wobec rozmontowywania podstawowych instytucji demokratycznego państwa prawnego w Polsce. Nie dajmy sobie odebrać naszych praw! Kiedy zobaczyliśmy, w jaki sposób większość parlamentarna gardzi debatą, gardzi opozycją i gardzi głosem obywateli, nie możemy stać obojętnie. A w tym szczególnym czasie, kiedy w stolicy Polski przebywają przywódcy demokratycznych państw skupionych w sojuszu NATO, powinniśmy szczególnie dobitnie wyrazić nasze przywiązanie do wartości i nasze marzenia.
Nie bójmy się marzyć!