Na straży wolnych sądów - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13886
post-template-default,single,single-post,postid-13886,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Na straży wolnych sądów

– Jestem tu, ponieważ stoję na straży prawa i chcę wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej – powiedział na niedzielnej manifestacji pod krakowskim sądem okręgowym sędzia Maciej Czajka. Na wydarzenie „Suweren mówi: Nie!” współorganizowane przez małopolski Komitet Obrony Demokracji przybyło około tysiąca osób.

Manifestacja była związana z przedstawionymi przez prezydenta Andrzeja Dudę projektami ustaw dotyczących Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa. O propozycjach wypowiedzieli się negatywnie wszyscy przybyli na miejsce profesjonaliści.
– Te projekty są niebezpieczne i bardzo złe – mówił profesor Fryderyk Zoll, wiceprzewodniczący małopolskiego KOD-u. – Gwałcą konstytucję, stanowią trwałe zagrożenie praworządności. Wprowadzenie procedury skargi nadzwyczajnej: rewizji prawomocnych wyroków, podważy zaufanie do państwa prawa.

Do propozycji wprowadzenia skargi nadzwyczajnej odniósł się również sędzia sądu okręgowego Dariusz Mazur:
– Niepokoi mnie tworzenie organu specjalnego przeznaczenia, szczególnie gdyby miał funkcjonować w sądach podległych interesom politycznym rządzącej partii.
Kwestię bezpośredniego wpływu polityków na władzę sądowniczą poruszył sędzia sądu okręgowego Maciej Czajka:
– Jeżeli tak sformułowane prawo wejdzie w życie, politycy będą decydować o tym, co jest sprawiedliwe, a co nie, i nie oszukujmy się: będą to robić, mając na względzie własne interesy. To politycy przez podporządkowaną sobie Krajową Radę Sądownictwa zadecydują, czy wybory były przeprowadzone prawidłowo, czy nie; to oni określą, która partia otrzyma subsydia, a która nie. Apeluję o powstrzymanie tego szaleństwa. Musimy pamiętać, że jeśli raz pozwolimy politykom rozmontować system prawny, po te same metody będą mogli sięgnąć kolejni politycy.
Mówiono również o billboardach mających w oczach społeczeństwa zdyskredytować środowisko sędziowskie i prawnicze.
– Jednostkowe przypadki przedstawiane są jako norma środowiskowa – wyjaśniał sędzia Wojciech Maczuga. – Sięga się po kłamstwa i przeinaczenia, by przepchnąć projekty, których celem nie jest nic innego jak przejęcie władzy nad wymiarem sprawiedliwości. Świetnie jest mieć swoich sędziów, gdy łamie się konstytucję, bo proponowane zmiany to próba zabezpieczenia się przed poniesieniem odpowiedzialności w przyszłości.
KOD Małopolska zorganizował demonstracje w obronie sądów w Krakowie, Tarnowie, Oświęcimiu, Chrzanowie, Myślenicach, Nowym Sączu, Nowym Targu, Zakopanem, Suchej Beskidzkiej, Wieliczce, Olkuszu.
Źródło: KOD Małopolska
fot. KOD Małopolska
KRAKÓW

CHRZANÓW

MYŚLENICE

NOWY SĄCZ

NOWY TARG

OLKUSZ

OŚWIĘCIM

TARNÓW

WADOWICE

W mediach o wydarzeniu:
Gazeta Krakowska
W niedzielę odbywają się kolejne demonstracje Komitetu Obrony Demokracji. Protestujący spotkali się przed krakowskim sądem. Nie podobają się im propozycje prezydenta Andrzeja Dudy, który wcześnie zawetował ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym.
Czytaj więcej >>>
Gazeta Wyborcza Kraków
Około 300 osób przyszło w niedzielę wieczorem pod krakowskie sądy, aby przypomnieć, że nie ma społecznej zgody na reformę sądownictwa w wersji PiS. – Prezydent wyciągnął mało wniosków z naszych lipcowych demonstracji – grzmiał prof. Fryderyk Zoll.
Czytaj więcej >>>
Onet
Dziś miały miejsce kolejne demonstracje Komitetu Obrony Demokracji. Protestujący w wielu miastach Polski spotkali się przed sądami. Nie podobają się im propozycje prezydenta Andrzeja Dudy, który wcześniej zawetował ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym.
Czytaj więcej >>>
Radio Kraków
Blisko 300 osób protestowało w niedzielę pod Sądem Okręgowym w Krakowie. W rękach manifestujący trzymali zapalone znicze.
Czytaj więcej >>>
Krk News
– Jestem tu, ponieważ stoję na straży prawa i chcę wiernie służyć Rzeczpospolitej Polskiej – powiedział na niedzielnej manifestacji pod krakowskim sądem okręgowym sędzia Maciej Czajka. Na wydarzenie „Suweren mówi: Nie!” współorganizowane przez małopolski Komitet Obrony Demokracji przybyło około tysiąca osób.
Czytaj więcej >>>