Pomorze protestuje w obronie sądownictwa - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13917
post-template-default,single,single-post,postid-13917,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Pomorze protestuje w obronie sądownictwa

W niedzielę 1 października pod Gdańskim Sądem Okręgowym zebrało się kilkaset osób, by zaprotestować przeciwko prezydenckim projektom ustaw o SN i KRS. Protest odbył się pod hasłem „Suweren mówi NIE”. Wśród zaproszonych gości byli miedzy innymi sędziowie oraz samorządowcy.

GDAŃSK
Wśród zaproszonych gości byli między innymi: posłanka PO Małgorzata Chmiel, wicemarszałek senatu Bogdan Borusewicz, były opozycjonista Aleksander Hall, Jarosław Kurski oraz Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Zgromadzeni odśpiewali hymn Polski oraz wysłuchali preambuły Konstytucji. Uczestnicy jasno wyrazili, że czują się oszukani decyzjami prezydenta Andrzeja Dudy i nie godzą się na zmianę ustroju.

fot. KOD Pomorskie

 
GDYNIA
Kilkuset Gdynian w niedzielny wieczór zgromadziło się przy Placu Konstytucji pod Sądem Rejonowym. Protestujący wyraźnie wskazali, że nie zgadzają się na upolitycznienie sądownictwa. Wspólna demonstracja Gdyńskich struktur KODu, Inicjatywy Polskiej oraz innych organizacji opozycyjnych była reakcją na prezydenckie projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Wśród przemawiających był między innymi Roman Nowosielski, były sędzia Trybunału Stanu, który w swoim wystąpieniu wyjaśnił jakie zagrożenia niosą niedawno złożone prezydenckie projekty ustaw. Przemawiała również posłanka Platformy Obywatelskiej, działaczka Solidarności z lat 80 – Henryka Krzywonos. Na podstawie swoich doświadczeń posłanka poradziła zgromadzonym by rozmawiali jak najwięcej ze znajomymi oraz sąsiadami i przekazywli informacje o aktualnej sytuacji w kraju.


fot. Tadeusz Wróblewski
LĘBORK
Pod Sądem Rejonowym w Lęborku w niedzielę zebrała się grupa około kilkudziesięciu osób. Zgromadzeni jasno i dosadnie wyrazili swój sprzeciw wobec próby zamachu na sądownictwo. Szef Lęborskich struktur KOD-u na podstawie własnych doświadczeń, opowiedział uczestnikom o możliwych zagrożeniach wynikających z zaprezentowanych projektów ustaw dotyczących SN i KRS.
Przestawił jak już w obecnym czasie organy państwa próbują zastraszać opozycję. W zgromadzeniu brali udział lokalni działacze Komitetu Obrony Demokracji, Lęborskich Dziewuch oraz mieszkańcy.
Uczestnicy zapalili również świeczki pod sądem.

fot. Andrzej Sułkowski
 
PUCK
Protestują nie tylko wielkie miasta, ale również małe miasteczka. Również w niewielkim Pucku pod Sądem Rejonowym zgromadziła się grupka osób. Uczestnicy dyskutowali między innymi o możliwych politycznych scenariuszach na nadchodzącą jesień. Wyrazili również zaniepokojenie i sprzeciw wobec próby zamachu na niezawisłość sądownictwa. To pokazuje, że obywatele w całej Polsce nie godzą się na poczynania obecnej władzy. W zgromadzeniu brali udział m.in. działacze puckiego KOD-u, Nowoczesnej, PO oraz okoliczni mieszkańcy.

fot. Anna Wojtunik
 
SŁUPSK

Suweren mówi NIE! – pod takim hasłem pod Słupskim Sądem Okręgowym zgromadzili się mieszkańcy. Uczestnicy oprócz świeczek, które stały się swoistym symbolem protestów w obronie wolnych sądów, trzymali również plakaty z napisem KONSTYTUCJA. Zgromadzeni odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego oraz piosenkę Słupskiego KOD-u „Teraz TY, czyli wyrwać cierń” napisaną przez słupskiego muzyka Maćka Dzierżawskiego + R.H.


fot. Zdzisław Wawrzczak
SOPOT
Protestowało całe trójmiasto, również pod Sądem Rejonowym w Sopocie zgromadziła się grupa kilkudziesięciu obywateli. Starsi mieszkańcy wybrzeża doskonale pamiętają protesty z lat 80′ – to powoduje, że wiele osób, które wtedy walczyło z komunistycznym reżimem, teraz sprzeciwia się upolitycznieniu sądownictwa. Zgromadzeni pokazali, że nie ma w nich zgody na niszczenie trójpodziału władzy. Lokalni działacze w swoich przemówieniach opisali aktualną sytuacje w Polsce i możliwe scenariusze na kolejne miesiące. Uczestnicy protestu w Sopocie, tak jak w wielu innych miastach, zapalili świece pod budynkiem sądu.

fot. Aleksandra Milewska
 
WEJHEROWO
Wejherowski Komitet Obrony Demokracji 1 października zorganizował pod lokalnym Sądem Rejonowym pikietę w obronie wolnych sądów. Kilkudziesięcioosobowa grupa skandowała hasła związane z tematyką wydarzenia. Uczestnicy sprzeciwiają się próbie niszczenia trójpodziału władzy. Są również przeciwni temu żeby politycy nadzorowali sędziów. Przemawiali działacze wejherowskiego KOD-u: Jacek Kędra oraz Jerzy Bałka. Na zakończenie uczestnicy zrobili sobie wspólne zdjęcie z plakatami z napisem KONSTYTUCJA.


fot. Jacek Kędra
 
W mediach o wydarzeniu:
GAZETA WYBORCZA TRÓJMIASTO
W niedzielę 1 października przed budynkami sądów odbywały się manifestacje przeciwko prezydenckim projektom ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. Protesty pod hasłem „Suweren mówi nie!” zorganizował Komitet Obrony Demokracji.
Przeczytaj całość >>>
DZIENNIK BAŁTYCKI
Po tym, jak w lipcu przez Polskę przetoczyła się fala protestów w obronie sądów, przeciwnicy proponowanych przez PiS zmian znów wychodzą na ulice swoich miast. Demonstracja pod hasłem „Suweren mówi nie!” odbyła się dziś m.in. w Gdańsku.
Przeczytaj całość >>>
NASZE MIASTO
Kolejny protest w obronie sądów w Wejherowie. W niedzielę wieczorem protestujący znowu zgromadzili się przed sądami w całej Polsce, w tym też przed Sądem Rejonowym w Wejherowie. W grodzie Wejhera protestowało ze zniczami w rękach ponad 30 osób.
Przeczytaj całość >>>