Mieszkańcy Torunia manifestowali pod Sądem Okręgowym - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
13828
post-template-default,single,single-post,postid-13828,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Mieszkańcy Torunia manifestowali pod Sądem Okręgowym

Tak było w niedzielę na pierwszym jesiennym „Światełku” pod Sądem Okręgowym w Toruniu, gdzie zgromadziło się około 300 osób. W województwie kujawsko-pomorskim podobne manifestacje odbyły się pod sądami w Grudziądzu oraz Włocławku.
 

1 października 2017 roku Komitet Obrony Demokracji wrócił pod toruńskie sądy, aby przypomnieć, że SUWEREN MÓWI NIE!
Na ulicy Piekary zebrało się ponad 300 osób, dla których wolne sądy, sądy niezależne od władzy wykonawczej są gwarancją ich wolności. Przyszliśmy ze świeczkami, transparentami, flagami, także KOD-owskimi. Wysłuchaliśmy wprowadzenia przewodniczącej regionalnego Komitetu Obrony Demokracji Aleksandry Soleckiej, objaśnienia znaczenia i zagrożeń wynikających z prezydenckich wersji zawetowanych ustaw sądowniczych dokonanego przez mecenasa Jacka Krężelewskiego, ironiczno-bajkowego opisu politycznej rzeczywistości autorstwa aktora „Baja Pomorskiego” Jacka Pietruskiego, wystąpień posłów Platformy Obywatelskiej Tomasza Lenza i Arkadiusza Myrchy na temat kulis pracy sejmowej nad ustawami sądowniczymi oraz refleksyjnego wiersza o trudnej miłości do Polski autorstwa Jonasza Kofty pt. „W moim domu”. Spotkanie zakończyliśmy odśpiewaniem hymnu oraz zobowiązaniem do spotkania się przed Sądami za tydzień, 8 października.
(mw)
***
Lis i Kozły
czyli głos w sprawie sądów
W sprawach sądów zaświeciło
światełko w tunelu.
Zdało się już, że „Wataha”
nie dobiegnie celu.
Już witaliśmy się wszyscy
z przysłowiową gąską,
ale zjadł ją Lis przechera.
Stała się przekąską.
Lis choć wprzódy wpadł do studni
tam udawał „Greka”.
Wsparty grzbietem wielu kozłów
zyskał twarz człowieka.
Lecz czy kozły winny liczyć
na lisią etykę?
Czy powinny chórem śpiewać
pochwalną kantykę?
Lis się tylko Wilkom stawia,
od czasu do czasu,
by „Wataha” pamiętała,
że jest królem lasu.
Królem tylko na świeczniku
no i zwykle nagim,
ale chce u wodopoju
być w centrum uwagi.
Teraz gdy, na kozłów grzbietach,
wydrapał się z dołu,
będzie wył nieludzkim głosem
z „Watahą” pospołu.
Zatem trzeba nam się kozłom
znów ustawić w lesie,
gdy łeb w łeb staniemy wszyscy
„Watahę” poniesie.
Tekst: Jacek Pietruski
 
TORUŃ


fot. Krzysztof Gula
 
GRUDZIĄDZ

fot. KOD Grudziądz
 
WŁOCŁAWEK
ŚWIECE ZNÓW PŁONĄ
Żegnając się z mieszkańcami Włocławka w lipcowy wieczór mieliśmy nadzieję, że nie będziemy musieli ponownie zapalać świeczek. Niestety. Prezydenckie veta miały tylko wygasić bojowe nastroje społeczeństwa. Dziś już wiemy, że projekty „reformy sądownictwa” Prezydenta są równie złe jak te pierwsze… Prezydent nas oszukał. Jego propozycje łamią Konstytucję. Rozczarowani znów wyszliśmy na ulicę ze świeczkami w dłoniach. Włocławek przyłączył się do ogólnopolskiej akcji KOD „Wolne Sądy”. Pod włocławskim Sądem Rejonowym w niedzielny wieczór, 1 października, na wezwanie organizatorów – Grupy Lokalnej KOD Włocławek – zebrało się kilkadziesiąt osób, by przypomnieć , że nie pozwolimy na łamanie Konstytucji i pokazać, że nie daliśmy się uśpić zapowiedziami i obietnicami. Będziemy wychodzić za każdym razem, gdy niezawisłość sądów będzie zagrożona, gdy będzie cierpiała demokracja, gdy będzie łamana Konstytucja… Czyli właściwie będziemy trwać w nieprzerwanym proteście, gdyż zamach na demokratyczne państwo staje się faktem…
E. Wesołowska

fot. KOD Włocławek
 
BYDGOSZCZ
01.10.2017 Bydgoszcz dołączyła do miast, w których odbywały się protesty w obronie sądów wolnych i niezależnych od polityków. Jak zawsze, w obronie praworządności, spotkaliśmy się pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego. Nasze spotkanie otworzył Przewodniczący Grupy Lokalnej KOD Andrzej Bobkowski. Po kilku krótkich przemówieniach odbyliśmy symboliczny spacer dookoła pomnika. Nazwano nas spacerowiczami, a to zobowiązuje. Po spacerze i ułożeniu świeczek pod pomnikiem rozeszliśmy się do domów.

 
fot. Tomasz Janaszczak
 
W mediach o wydarzeniu:
GAZETA WYBORCZA TORUŃ
Około 150 osób manifestowało pod toruńskim sądem okręgowym przy ul. Piekary. To kolejny protest zorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji, tym razem w obronie niezawisłości sądów.
Przeczytaj całość >>>
TORUŃ.NASZEMIASTO.PL
Fotorelacja z wczorajszego (01.01) protestu KOD-u przed budynkiem Sądu Okręgowego w Toruniu. Organizatorzy i uczestnicy zgromadzenia nie zgadzają się na zmiany z polskim sądownictwie, w tym także na te, które zaproponował kilka dni temu prezydent Andrzej Duda. Podobne protesty odbyły się w około stu innych polskich miastach.
Przeczytaj całość >>>
PiK Polskie Radio
Około 200 osób uczestniczyło w demonstracji przed Sądem Okręgowym w Toruniu, zorganizowanej przez Komitet Obrony Demokracji. Protest pod hasłem „Suweren mówi: nie!” był wyrazem sprzeciwu wobec prezydenckich propozycji reformy sądownictwa.
Przeczytaj całość >>>
Nowości Dziennik Toruński
W kilkudziesięciu miastach Polski odbyły się protesty przeciwko próbom – jak twierdzą ich organizatorzy – upartyjnienia sądów. W Toruniu w manifestacji KOD na ulicy Piekary wzięło udział około 200 osób.
Przeczytaj całość >>>
Onet
Około 200 osób wzięło udział w dzisiejszym proteście w obronie wolności sądów przed Sądem Okręgowym w Toruniu. Na tej manifestacji się jednak nie zakończy.
Przeczytaj całość >>>
Polska Times
W kilkudziesięciu miastach Polski odbyły się protesty przeciwko próbom – jak twierdzą ich organizatorzy – upartyjnienia sądów. W Toruniu w manifestacji KOD na ulicy Piekary wzięło udział około 200 osób.
Przeczytaj całość >>>
Pomorska.pl
Pięćdziesiąt osób zgromadziło się w niedzielę (1 października) wieczorem przed sądem rejonowym we Włocławku.
Przeczytaj całość >>>