Minął rok od nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12033
post-template-default,single,single-post,postid-12033,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Minął rok od nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego

9 marca upłynęło 365 dni od niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9.03.2016 roku.
Z tej okazji cyfrę na liczniku zmienił prof. Andrzej Rzepliński. W krótkim przemówieniu podkreślił, że przez rok władza nie wykonuje tego, co każdy z nas musi wykonać – prawomocny wyrok sądu obowiązuje wszystkich. Przypomniał jak zniszczono Trybunał Konstytucyjnego oraz jaki chaos prawny powoduje niepublikowanie kolejnych wyroków i kontrowersje wokół wyboru kolejnych sędziów.
Licznik KOD-u stoi naprzeciwko Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. KODerki i KODerzy pełnią przy nim dyżur 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Punktualnie o godzinie 13.00 zmieniają na liczniku cyfrę na kolejną. Właśnie o godzinie 13.00, 9 marca 2016 roku, Trybunał Konstytucyjny w 12-osobowym składzie zakwestionował zapisy nowej ustawy PiS w sprawie Trybunału m.in. określenie pełnego składu Trybunału, jako co najmniej 13 sędziów, wymóg większości 2/3 głosów dla jego orzeczeń, nakaz rozpatrywania wniosków według kolejności wpływu, wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez Trybunał, możliwość wygaszania mandatu sędziego Trybunału przez Sejm oraz brak w noweli vacatio legis.