Międzynarodowy Dzień Tolerancji - Gdańsk 16.11.2022 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
28489
post-template-default,single,single-post,postid-28489,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji – Gdańsk 16.11.2022

 

Międzynarodowy Dzień Tolerancji obchodzony w dniu 16 listopada skłonił nas do zorganizowania wydarzenia #Jestemczłowiekiem_potrzebuję .

W centralnym miejscu gdańskiej dzielnicy Oliwa, przy uczęszczanym przejściu dla pieszych, stanęliśmy z kartonami, na których widniały hasła mające zwrócić uwagę przechodniów oraz kierowców na ludzkie potrzeby. Stojąc obok siebie tworzyliśmy szpaler haseł zapisanych na kartonach. Staliśmy w ciszy, bez żadnych przemówień, bo tylko hasła na kartonach miały „przemawiać”.

Akcją kartony chcieliśmy zwrócić uwagę i przypomnieć, że każdy człowiek jest człowiekiem i bez względu na to kim jest i kim się czuje, potrzebuje zrozumienia, miłości, pomocy, wsparcia i troski drugiego człowieka. Przechodnie zatrzymywali się, przyglądali, czytali i pozytywnie komentowali.

Inspiracją organizacji naszego było „Dopokąd idę” – spotkanie literacko-muzyczne w Oliwskim Ratuszu Kultury organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji przez Stowarzyszenie Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani”. Na wydarzenie udaliśmy się po akcji kartony, zabierając na spotkanie nasze hasła. Tytuł spotkania „Dopokąd idę” zaczerpnięty z wiersza „Pielgrzym” Cypriana Kamila Norwida wprowadzał w jego charakter. Było ono historią o drodze, o szukaniu swojego miejsca, o marzeniu o własnym domu, gdzie „w kuchni piec i świeży chleb”. Śpiewane były psalmy i recytowane wiersze, między innymi przez gdańskiego aktora Jerzego Kiszkis.

Spotkanie zakończył zaśpiewany wiersz „Pielgrzym”, do którego podkład muzyczny napisała prezes Stowarzyszenia Edukatorów i Terapeutów „Zaczarowani”, członkini pomorskiego #KOD #BeataPawlik, kończący się słowami – przecież i ja ziemi tyle mam, ile jej stopa ma pokrywa, Dopokąd idę!

 

 

#KOD

#KomitetObronmyDemokracjiRegionPomorze

#StowarzyszeneEdukatorówiTerapeutów_Zaczarowani