Mamy prawo protestować — prawomocny wyrok - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
27453
post-template-default,single,single-post,postid-27453,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Mamy prawo protestować — prawomocny wyrok

Mamy prawo protestować! Sąd Okręgowy w Kielcach ostatecznie umorzył postępowanie wobec demonstrantów, którzy w styczniu protestowali przeciwko polityce PiS podczas wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach.

Rozprawa przed Sądem Okręgowym w Kielcach odbyła się we wtorek 26.07.2022 r. Sąd drugiej instancji podtrzymał umorzenie Sądu Rejonowego w Starachowicach. W uzasadnieniu wyroku powołał się m.in. na Europejską Konwencję Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, która gwarantuje obywatelom prawo do pokojowych demonstracji i wyrażania opinii, nawet w formie krzyków i ostrych sformułowań wobec polityków.
– Był Kaczyński. Była manifestacja. Kary nie będzie, bo to była wolność wyrażania własnych poglądów i opinii — komentuje ostateczne umorzenie Maria Derra, działaczka Grupy Lokalnej Komitetu Obrony Demokracji w Starachowicach.
Maria Derra była jedną z 17 protestujących, postawionych przez PiS-owskie organa ścigania przed sądem. Postępowanie dotyczyło protestu z 16 stycznia br., kiedy prezes PiS Jarosław Kaczyński w otoczeniu innych prominentnych działaczy partii rządzącej przyjechał jak co roku modlić się w rocznicę śmierci swojej matki w starachowickim kościele. Kaczyński i prorządowe media wykorzystują te wizyty do szerzenia PiS-owskiej propagandy. Tak było i tym razem, kiedy Kaczyński pod kościołem wygłosił polityczne przemówienie.
Po drugiej stronie ulicy zgromadziło się kilkudziesięciu protestujących, m.in. z KOD i Strajku Kobiet oraz manifestujący niezadowolenie z przekształcenia jedynego w powiecie szpitala w placówkę covidową. Wznosili okrzyki, trąbili głośno wuwuzelami.
Więcej o wtorkowym wyroku na portalu starachowice-net.pl:

http://starachowice-net.pl/informator/news/by-kaczy-ski-by-a-manifestacja-kary-nie-b-dzie-bo-to-by-a-wolno-wyra-ania-w-asnych-pogl-d-w-i-opinii

Wideo:
https://www.facebook.com/PortalStarachowiceNet/videos/2954932004817581

Czytaj też:

Sąd: Starachowiczanie mieli prawo protestować