Majowa pikieta w obronie sądów - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
23645
post-template-default,single,single-post,postid-23645,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Majowa pikieta w obronie sądów

„Żądamy przywrócenia do pracy niezależnych sędziów”, „Murem za sędzią Igorem Tuleyą” – takie transparenty przynieśli ze sobą członkowie i sympatycy opolskiego KOD podczas pikiety w obronie niezależnych sądów 18 maja 2021 pod Sądem Okręgowym na Placu Daszyńskiego.

Kilkadziesiąt osób zebrało się 18 maja pod opolskim Sądem Okręgowym, aby jak co miesiąc zademonstrować przywiązanie do wolnych sądów i niezawisłych sędziów. Zgromadzeni protestowali przeciwko uniemożliwieniu orzekania sędziom, których nie akceptuje pisowska władza. Protestujący przynieśli transparenty: „Wspieramy sędziów niezależnych”, „Wolne sądy nie dla partyjnej dyspozycji”, „Konstytucja”, „Nielegalna PiS-partyjna Izba Dyscyplinarna SN”, „Niezależne sądy prawem każdego obywatela”, „Żądamy przywrócenia do pracy niezależnych sędziów”, „Murem za sędzią Igorem Tuleyą”, „PiS – łapy precz od niezależnych sądów i niezawisłych sędziów”.
Jak piszą organizatorzy w informacji o proteście „każdego 18 dnia miesiąca sędziowie w całej Polsce, w geście solidarności z odsuniętymi od orzekania Sędziami Igorem Tuleyą, Beatą Morawiec i Pawłem Juszczyszynem, nie wyznaczają w tym terminie swoich rozpraw. I co miesiąc również my – obywatelki i obywatele – KOD i Wolni Ludzie – stajemy pod opolskim Sądem Okręgowym, obok naszych opolskich Sędzi – Moniki Ciemięgi i Moniki Krzysztofik, by symboliczne okazać nasze wsparcie. Represje wobec niezależnych i odważnych Sędziów nie ustają. Bezprawnie odsunięci od orzekania, pomimo wyroków sądów w ich sprawach, w dalszym ciągu nie są dopuszczani do pracy. Bezprawnie odbierane są im immunitety i próbuje im się stawiać zarzuty za ich działalność orzeczniczą”.

Zdjęcia: Leszek Myczka i Halina Juszczak