Apel w sprawie więźniów politycznych w Białorusi - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
23665
post-template-default,single,single-post,postid-23665,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Apel w sprawie więźniów politycznych w Białorusi

We wrześniu 2020 r., jako ruch obywatelski deklarowaliśmy szczególną solidarność ze społeczeństwem białoruskim, nasz podziw i wsparcie dla opozycjonistów, doświadczających brutalności ze strony reżimu Łukaszenki.

Od tego czasu sytuacja opozycji w Białorusi drastycznie się pogorszyła. Opozycjoniści są więzieni, torturowani i zabijani przez funkcjonariuszy reżimu. 23 maja doszło do uprowadzenia samolotu w celu aresztowania opozycyjnego dziennikarza Romana Protasiewicza. Grozi mu nawet kara śmierci.

Więźniami politycznymi stali się także aktywiści Związku Polaków na Białorusi.

Apelujemy do Rady Europy, Unii Europejskiej i całej społeczności międzynarodowej o zastosowanie wszystkich dostępnych środków, które mogą doprowadzić do uwolnienia Romana Protasiewicza i wszystkich innych więźniów politycznych w Białorusi.

Apelujemy o wszczęcie międzynarodowego śledztwa wobec białoruskiego państwa, jak i wobec urzędników odpowiedzialnych za uprowadzenie samolotu i nielegalne aresztowania.

Domagamy się od władz Polski aktywnego zaangażowania w pomoc i ochronę osób, szukających w naszym kraju schronienia przed represjami ze strony reżimu, także poprzez nadanie im statusu uchodźcy.

Komitet Obrony Demokracji