4 czerwca - Dzień Wolności - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
23683
post-template-default,single,single-post,postid-23683,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

4 czerwca – Dzień Wolności

Świętujemy Dzień Wolności i Praw Obywatelskich.

Zapraszamy do wspólnych obchodów rocznicy pierwszych, częściowo wolnych wyborów.

 

GDAŃSK
Droga do Wolności
04 czerwca, piątek, godz. 14:00- 18:00
05 czerwca, sobota, godz. 12:00-18:00
Region pomorski KOD zaprasza: Jest takie miasto w Polsce – Gdańsk. Miasto, gdzie narodziła się Nasza Solidarność, gdzie mieszkańcy znają smak Wolności, gdzie Równość znaczy równość, a Demokracja i Dialog wyznaczają standardy wspólnoty i współpracy. Miasto, w którym obywatele walczą o Praworządność w Polsce nieprzerwanie od grudnia 2015 roku.
Jest w Gdańsku taka skromna ulica nazwana Drogą do Wolności. Ulica, która zaczyna się od historycznej Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, ulica, do której przylega symboliczna Hala BHP, gdzie Lech Wałęsa podpisywał Porozumienie w sierpniu 1980, ulica, gdzie swoim głównym wejściem wita nas Europejskie Centrum Solidarności.

Organizujemy świąteczny Pikinik „Wybieram Demokrację”. Na Drodze do Wolności ustawimy symbolicznie namioty:
• Solidarności
• Wolności
• Równości
• Praworządności
• Samorządności

wydarzenie na FB TUTAJ


WARSZAWA
Plac Konstytucji 6
04 czerwca, piątek, godz. 18:00
Stowarzyszenie Projekt: Polska, we współpracy z Domem Spotkań z Historią zapraszają: „Od wielu lat 4 czerwca o godzinie 18.00 spotykamy się na placu Konstytucji, by uczcić rocznicę wyborów roku 1989. To obywatelskie obchody tej rocznicy. Uczestnikami spotkania są osoby zaangażowane w kampanię wyborczą i organizację wyborów 89, posłowie i senatorowie Komitetu Obywatelskiego. Licznie stawiają się ludzie organizacji pozarządowych a także, w ostatnich latach, członkowie „opozycji ulicznej”.

„Toast za wolność”, będący kulminacją tego spotkania wygłaszał Premier Tadeusz Mazowiecki, Prezydent Bronisław Komorowski, Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz, Ludwika i Henryk Wujcowie . W tym roku zaprosiliśmy Ludwikę Wujec, by zwróciła się do zgromadzonych. Bardzo cieszymy się, że od niej usłyszymy co dzisiaj i teraz uzna za ważne, co zechce nam powiedzieć. Chcemy oczywiście uczcić pamięć i zasługi Henryka Wujca i Jana Lityńskiego. Ich rola w przygotowaniu wyborów roku 1989 ale i po prostu zasługi dla historii są olbrzymie. Oni zawsze byli na naszych rocznicowych spotkaniach na pl. Konstytucji, do końca uczestniczyli w walce o wolność i praworządność.

Gośćmi specjalnymi w tym roku będą przedstawiciele społeczności białoruskiej w Polsce. Ci, którzy w naszym kraju znaleźli schronienie przed represjami i dalej wspierają walkę swoich rodaków. Nasta Niekrasowa, białoruska pieśniarka z Jackiem Kleyffem zaśpiewa po białorusku i ją także poprosiliśmy by do Polaków i Białorusinów na pl. Konstytucji powiedziała parę słów”.

wydarzenie na FB TUTAJ

 

OLSZTYN
Stare Miasto
04 czerwca, piątek, godz. 16:00
Region Warmińsko-Mazurski zaprasza: Dziś także trwa walka o wolność. Walka której jednym z głównych frontów jest spór o kształt sądownictwa, o to czy sądy powinny być niezależne a sędziowie niezawiśli. KOD WM zaprasza wszystkich na „Debatę o wolności”, która odbędzie się 4 czerwca o godz. 16:00 na olsztyńskiej Starówce.
Naszymi gośćmi będą:
• Irena Telesz- Burczyk- współorganizatorka olsztyńskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”, przewodnicząca Komisji Kultury KO „S”
• Józef Lubieniecki- poseł na Sejm kontraktowy z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”
• Ewa Kurasz- sędzia SR w Bartoszycach, wiceprezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

wydarzenie na FB TUTAJ


ŁÓDŹ
Plac Wolności – ul. Piotrkowska 135
04 czerwca, piątek, godz. 18:00

Łódzki KOD zaprasza na spacer w radosnej atmosferze wolności, która jest w nas: „32 lata temu Polska weszła w związek małżeński z demokracją. Wydawał się trwały i nierozerwalny, zwłaszcza po wejściu do Unii Europejskiej. Dziś w obliczu zagrożenia wolności i demokracji pora na odnowienie ślubów.
Stawmy się licznie w orszaku weselnym i pokażmy, że na żadne rozwody naszej zgody nie ma”.

wydarzenie na FB TUTAJ


OPOLE
Plac Wolności
04 czerwca, piątek, godz. 12:00
Tradycyjnie Dzień Wolności świętowany będzie na placu Wolności. Opolski KOD: „Dzisiaj, gdy wolność znowu staje się towarem deficytowym, święto 4 czerwca jednoczy wszystkie środowiska opozycyjne i wszystkich Wolnych Ludzi.
Dlatego w samo południe wypijmy wspólnie symboliczny toast za Wolność.
• Będą z nami Bohaterowie opozycji solidarnościowej z tamtych lat, wraz z legendą czasów stanu wojennego, Zbigniewem Bujakiem. Będą więc przedstawiciele partii opozycyjnych – Polski 2050, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i Mniejszości Niemieckiej.
• Będą oczywiście obywatelki i obywatele z Komitetu Obrony Demokracji i innych społecznych organizacji. Zaprosiliśmy Ogólnopolski Strajk Kobiet, Tęczowe Opole, a także fantastyczną młodzież – aktywistów klimatycznych z ruchu Extinction Rebellion i z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
• Będą również władze Opola wraz z Prezydentem Miasta, które złożą kwiaty pod tablicą pamiątkową przy pomniku, poświęconą wyborom 4 czerwca 1989 r.
Będzie sporo atrakcji i drobnych pamiątek dla przybyłych Opolanek i Opolan, którzy zechcą uczestniczyć w wydarzeniu.
Teraz, gdy szczególnie potrzebujemy zgody wokół spraw wolności, demokracji i praworządności w naszej Ojczyźnie, świętujmy razem ten dzień, kiedy Polki i Polacy zjednoczyli się dla wspólnych wartości – i wygrali”.

wydarzenie na FB TUTAJ


KRAKÓW
Planty ul. Pijarska 5

04 czerwca, piątek, godz. 18:00
Europosłanka Róża Thun, Jerzy Meysztowicz oraz KOD Małopolskie zapraszają na Solidarny z Białorusią Łyk Wolności: „Spotykamy się po dwuletniej przerwie znów w realu, a nie w internecie. Zapraszamy na kolejny Łyk Wolności. Tym razem pod biurem parlamentarnym Róży Thun, Pijarska 5.
Wyrazimy solidarność z naszymi braćmi i siostrami z Białorusi, którzy walczą z reżimem Łukaszenki o wolność i prawdziwe wybory.
Jesteśmy wstrząśnięci porwaniem i uwięzieniem dziennikarza i aktywisty Romana Protasewicza, domagamy się jego uwolnienia i ostrej reakcji na te wydarzenie społeczności międzynarodowej. Dzisiaj Białorusinów i Polaków łączy też walka o praworządność. Spotkajmy się, aby dodać sobie wiary i energii do wytrwałej walki o demokrację. Gościem specjalnym będzie @Jana Shostak, polsko-białoruska aktywistka, której krzyk symbolizuje wołanie o pomoc w rozwiązaniu sytuacji na Białorusi. Do zobaczenia w piątek 4 czerwca o godz. 18.00 (ul. Pijarska 5). Wypijemy toast za tych, którzy walczyli w 1989 roku i walczą nadal o demokratyczną Polskę i o Białoruś. I za to, żebyśmy mieli siłę, wytrwale, ponad wszystkim co nas różni, walczyć do zwycięstwa!
Zabierzcie rodzinę i przyjaciół. Zabierzcie także biało-czerwone flagi Polski i Białorusi i flagi unijne”!

wydarzenie na FB TUTAJ


SZCZECIN
Jasne Błonia (przy fontannie)

4 czerwca, piątek, 15:00 – 19:00

4 czerwca – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich – „Bo Wolność jest w nas“

KOD Zachodniopomorskie zaprasza na Jasne Błonia w Szczecinie, w okolicy fontanny, do punktu informacyjnego.
Chcemy w radosnej atmosferze wolności, która jest w nas, przypomnieć sobie tamten szczególny dzień w historii Polski. Gdy 4. czerwca wybraliśmy i wywalczyli nie tylko Wolność, ale i Demokrację, Solidarność, Równość, Praworządność, Samorządność.

Jako gość specjalny czeka na Was słynny Gary Cooper – z którym będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia jako przykład obywatelskiej postawy, odwagi i prawości.
Zapraszamy!

wydarzenie FB TUTAJ


TORUŃ
Rynek Staromiejski przy Osiołku
4 czerwca, piątek, godz. 15:00
KOD zaprasza do punktu informacyjnego z okazji rocznicy 4 czerwca i zapraszający na etap Tour de Konstytucja w Toruniu w dniu 14 lipca.


RASZYN
Rynek
04 czerwca, piątek, godz. 12:30
KOD Mazowsze i Zbigniew Hołdys zapraszają na uroczysty wyjazd Tour de Konstytucja


WROCŁAW
ul. Świdnicka
04 czerwca, piątek, godz. 17:00
KOD Dolnośląski zaprasza do punktu informacyjnego.


ZIELONA GÓRA
Pl. Powstańców Wielkopolskich, przed Filharmonią Zielonogórską
4 czerwca, piątek, godz. 16:00
Toast za Wolność!
Spotykamy się z Zielonogórzanami, aby na nowo poczuć smak tamtego zwycięstwa, tamtej wielkiej nadziei i tamtej wspólnoty wartości i marzeń, które właśnie miały się spełnić. Aby oddać hołd Bohaterom tamtych czasów, którzy nam tę wolność wywalczyli.


KIELCE
Rynek
5 czerwca, sobota, godz. 12:00
Sobotnia akcja Tour de Konstytucja w Kielcach będzie nawiązywać do rocznicy 4 czerwca, wśród zaproszonych gości będą kieleccy opozycjoniści.


OLKUSZ
Rynek
5 czerwca, sobota, godz. 14:00
Małopolski KOD zaprasza na finał Rajdu Wolności im. Tadeusza Kusia.