18.05.2021 Wspieramy niezależnych sędziów - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
23669
post-template-default,single,single-post,postid-23669,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

18.05.2021 Wspieramy niezależnych sędziów

Kolejny 18. dzień miesiąca – Dzień solidarności z represjonowanymi sędziami. Dołączyliśmy do akcji zainicjowanej przez stowarzyszenie sędziów Iustitia.

Stanęliśmy pod sądami w kilkudziesięciu miast, żądając zaprzestania szykanowania niezależnych sędziów i prokuratorów.

Małgorzata Besz-Janicka, przewodnicząca zarządu regionu opolskiego: „Represje wobec niezależnych i odważnych Sędziów nie ustają. Bezprawnie odsunięci od orzekania, pomimo wyroków sądów w ich sprawach, w dalszym ciągu nie są dopuszczani do pracy. Bezprawnie odbierane są im immunitety i próbuje im się stawiać zarzuty za ich działalność orzeczniczą. Równocześnie trwa atak na Sąd Najwyższy, który rządzący chcieliby sobie podporządkować na wzór fasadowego trybunału Przyłębskiej. Sędziemu SN, Profesorowi Wróblowi, nielegalna Izba Dyscylinarna próbuje odebrać immunitet.

Od jakiegoś czasu żyjemy w kraju niepraworządnym i autorytarnym, gdzie nie liczy się prawo, tylko wola polityczna dyktatora. Ostatnią naszą obroną przed przemocą państwa są odważni i niezależni sędziowie, orzekający zgodnie z prawem i własnym sumieniem. Wiemy, jaką płacą za to osobistą cenę, jak heroiczna jest ich postawa”.

Bez niezależnych sądów, bez niezawisłości sędziowskiej, nie ma demokracji oraz wolności obywatelskich.

 


Gdańsk


Opole


Kalisz


Gdynia


Kielce


Lublin


Katowice