Lipcowe protesty w obronie niezależności Sądu Najwyższego - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
17872
post-template-default,single,single-post,postid-17872,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Lipcowe protesty w obronie niezależności Sądu Najwyższego

W województwie zachodniopomorskim cały lipiec trwały manifestacje organizowane oficjalnie przez KOD Zachodniopomorskie oraz spontaniczne protesty mieszkańców w obronie Sądu Najwyższego i niezawisłości sądownictwa.
Drawsko Pomorskie, Kołobrzeg, Koszalin, Szczecin, Świnoujście….

Kołobrzeg

Kołobrzeg był jednym z 67 miast w Polsce, w których 3 lipca br odbyły się protesty przeciwko wejściu w życie reformy Sądu Najwyższego skracającej kadencję sędziów, w tym Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Wieczorem, członkowie i zwolennicy KOD oraz mieszkańcy i turyści zebrali się przed siedzibą Sądu Rejonowego w Kołobrzegu. Protestowali przeciwko łamaniu konstytucyjnej zasady nieusuwalności sędziów ze sprawowanego urzędu poprzez przejście ich w stan spoczynku.
Ponownie przed kołobrzeskim Sądem Rejonowym zebraliśmy 21 lipca 2018 roku o godzinie 18 się aby zaprotestować przeciwko kolejnym zmianom w sądownictwie – błędnie nazywanych reformą. W manifestacji 24.07.2018 wziął udział prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Tekst i zdjęcie: Andrzej Libera KOD Kołobrzeg, za relacjami na kodzachodniopomorskie.pl -> tutaj , ->tutaj i -> tutaj

Koszalin

fot. Błażej Papiernik

Poniżej fragmenty relacji Krzysztofa Ulanowskiego (pełna relacja na kodzachodniopomorskie.pl)

W Warszawie czy Poznaniu manifestowały wielkie tłumy. Przed koszalińskim Sądem Okręgowym 3 lipca pojawiło się ponad 200 manifestantów. Powiewały flagi Polski i Europy, Komitetu Obrony Demokracji i stowarzyszenia Era Kobiet.
Zgromadzonych powitał Tomasz Rogowski z KOD-u Koszalin, który rozdał wszystkim chętnym po egzemplarzu Konstytucji RP. Wiceprzewodnicząca zachodniopomorskiego KOD-u Katarzyna Paprocka odczytała uchwałę Zjazdu Delegatów popierającą sędziów Sądu Najwyższego. Następnie oddała głos Katarzynie Czarkowskiej z Ery Kobiet.
– Dlaczego projekt zaostrzający ustawę antyaborcyjną pojawił się właśnie teraz? – zapytała Czarkowska. – Ponieważ władza chce zwrócić środowiska opozycyjne przeciwko sobie. Tak, by żaden z protestów nie był skuteczny. Jednak dla nas, kobiet, niezawisłość sądów także jest ważna. Tylko niezawiśli sędziowie będą mogli bronić naszych praw. Agnieszka Szantyr (też Era Kobiet) pokazała zebranym egzemplarz Konstytucji.
– Naszego bezpieczeństwa, praw i wolności strzeże ta mała książeczka – przypomniała. – To nic, że jej treść zna niewielu obywateli, po to mieliśmy niezawisłe sądy i Trybunał Konstytucyjny. Jednak ten rząd łamie Konstytucję. Zmiany kadrowe w sądownictwie nie wpłyną na jakość sądzenia. To wymiana sędziów na swoich, dzięki czemu aparat partyjny stanie się bezkarny i wszechwładny.
Jako jeden z ostatnich przemawiał Tomasz Rogowski, który przypomniał, że Jarosław Kaczyński niszczy demokratyczny ustrój państwa, choć rządzi z woli zaledwie 18 proc. wyborców.
– Skutki zamachu na Sąd Najwyższy mogą dotknąć każdego Polaka – zwrócił uwagę. – Jak obywatel ma dochodzić sprawiedliwości, jeśli sędzia i prokurator będą całkowicie uzależnieni od łaski Ziobry? Nie zapominajmy też, że SN potwierdza ważność wyborów. Nominowani przez reżim usłużni sędziowie mogą więc zapewnić PiS-owi władzę na lata, niezależnie od wyniku głosowania.

Kolejnego dnia, 4 lipca, decyzja o zorganizowaniu manifestacji zapadła późno, przed sąd dotarło więc zaledwie 70 osób. Tomasz Rogowski przeczytał fragmenty przemówień europosłów, którzy w czasie posiedzenia Parlamentu Europejskiego „zgrillowali” Mateusza Morawieckiego.
Przypomnijmy, że Manfred Weber z Europejskiej Partii Ludowej zacytował Lecha Wałęsę, który w latach 80. mówił, że nie ma wolności bez Solidarności.
– Dziś nie ma wolności bez praworządności – dodał Weber.
– Pański rząd oddala Polskę od demokracji i praw człowieka – zarzucała Morawieckiemu Ska Keller z Zielonych.
– Przyszłość UE to o wiele więcej niż rynek, niż wspólna waluta, swobodny przepływ ludzi i towarów. To wspólnota wartości – podkreślił liberał Guy Verhofstadt. – Poddanie sędziów kontroli politycznej nie jest częścią tych wartości. Niech pan sprowadzi Polskę z powrotem Polskę do wspólnoty krajów demokratycznych. Podział Europy powita z przyjemnością tylko Władimir Putin.

Do końca lipca koszalinianie gromadzili się przed gmachem Sądu Okręgowego dając wyraz swojemu niezadowoleniu z wprowadzanych niekonstytucyjnych zmian w sądownictwie oraz domagając się zawetowania niekonstytucyjnych przepisów likwidujących niezależność Sądu Najwyższego. Przypomnijmy, że SN decyduje o ważności wyborów, a pierwsza prezes tego sądu jest jednocześnie przewodniczącą Trybunału Stanu. Po to właśnie PiS-owi potrzebna jest kontrola nad Sądem Najwyższym

Relacje Krzysztofa Ulanowskiego na kodzachodniopomorskie.pl -> tutaj , -> tutaj, -> tutaj, ;
relacja Tomasza Rogowskiego -> tutaj

Szczecin

18 lipca br przedstawiciele ruchów obywatelskich i partii opozycyjnych ze Szczecina manifestowali swój sprzeciw przeciwko zmianom ustrojowym i likwidacji niezależności Sądu Najwyższego.
Protestujący zebrali się na Placu Żołnierza przed budynkiem Sądu Rejonowego. Skandowano hasła,  improwizowane pełne pasji krótkie mowy i odśpiewano protestsong.
Fotorelacja i film na kodzachodniopomorskie.pl -> tutaj

19.07.2018 o godzinie 21 spontanicznie zorganizowani mieszkańcy Szczecina zapalili znicze pod Sądem Rejonowym na placu Żołnierza w Szczecinie.

„My żądamy wolnych sądów,
My nie chcemy słuchać kłamstw,
Niezawisłość, niezależność
Sprawiedliwość to nie żart!”      fotorelacja na kodzachodniopomorskie.pl -> tutaj

23.07. 2018 Manifestacja Wolne Sądy w Szczecinie.
Nie poddajemy się. To jest nasz sejm i nasze sądy!
Spotykaliśmy się dzień przed rozpoczęciem obrad Senatu, przed Sądem Rejonowym.na Pl. Żołnierza w Szczecinie. Manifestacja zorganizowana przez KOD Zachodniopomorskie i partię Razem zgromadziła ponad 500 osób. Byli przedstawiciele innych partii opozycyjnych – Nowoczesna. i PO, posłowie i senatorowie – ale przede wszystkim obywatele i obywatelki.
Fotorelacja Krzysztofa Wojteckiego na kodzachodniopomorskie.pl ->tutaj

W następnych dniach obywatele i obywatelki miasta zwoływali się na Wolne Sądy – spontaniczne manifestacje sprzeciwu wobec likwidowania trójpodziału władzy, demolowania sądów, niszczenia demokracji i przywracania PRL – biurokratycznego centralizmu i władzy jednej partii.
Fotorelacje Krzysztofa Wojteckiego z tych spontanicznych zgromadzeń  na kodzachodniopomorskie.pl -> tutaj


zdjęcie u góry: Manifestacja w Szczecinie przed Sądem Rejonowym, 23.07.2018 , fot. Krzysztof Wojtecki