19.07.: spotkanie pod Sądem Okręgowym w Gdańsku - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
17728
post-template-default,single,single-post,postid-17728,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

19.07.: spotkanie pod Sądem Okręgowym w Gdańsku

Po raz kolejny pomorski KOD spotkał się pod sądem okręgowym w Gdańsku 19 lipca. Manifestacja rozpoczęła się wysłuchaniem preambuły Konstytucji z 1997 roku. Zgromadzeni zaśpiewali również hymn państwowy przy akompaniamencie muzyki granej na skrzypcach przez jedną z uczestniczek. Jako pierwsi głos zabrały osoby wracając spod sejmu by przekazać, jak wyglądały ostatnie dni w Warszawie. Opowiadali o przebiegu protestów.
Puentą wypowiedzi jednego z mówców było stwierdzenie, że niezależnie od tego co dzieje się w Warszawie, pod sejmem, regiony powinny robić swoje i gromadzić się pod sądami w całej Polsce, w swoich miejscowościach. Inna z uczestniczek podkreślała, że walka trwa tak długo jak są ludzie, którzy chcą walczyć, oraz że nie można się poddawać. Tłum skandował hasła “Gdańsk-Warszawa wspólna sprawa”, ”Konstytucję obronimy”.
Następnie głos zabrał Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prezydent mówił o tym jak ważne jest patrzenie w przyszłość przy jednoczesnym pamiętaniu o przeszłości. Dziękował zgromadzonym za obecność i życzył wytrwałości, przypominał, że przyjdzie w końcu dzień zwycięstwa oraz rozliczenia. Mówił, że niestety żyjemy w czasach, w których wielu Polaków uwierzyło w spokojne życie i nie rozumieją tego jak bardzo niszczone jest demokratyczne państwo. O tym, że nasi rodacy często nie widzą likwidacji trójpodziału władzy, która właśnie się dokonuje.
Podczas manifestacji nie zabrakło osób zasłużonych dla Polski, działaczy dawnej opozycji antykomunistycznej. Jedną z tych osób jest Aleksander Hall. Podkreślał, że mimo zwątpienia, opór musi trwać, i obrona demokratycznego państwa prawa musi trwać. -”Kropla drąży skałę..” – powiedział Hall.
Następnie przemawiała Gdańska Sędzia Dorota Zabłudowska. Sędzia mówiła o Konstytucji. Mówiła, że trzeba trwać i stawiać opór przeciwko niedemokratycznym zmianą.
Kolejno głos zabrał jeden z gdyńskich działaczy KOD. Przedstawił zgromadzonym między innymi list otwarty Profesor Małgorzaty Gersdorf.
Inna z działaczek gdańskiego KOD mówiła o nadziei i trwaniu przy wartościach takich jak zamiłowanie do wolności, nawet jeśli nie ma nas zbyt wiele. Na koniec jeden z uczestników odczytał wiersz Janusza Kofty. Zgromadzeni wysłuchali również piosenki “Miejcie nadzieje”.
Atmosfera zgromadzenia była podniosła.
Link do transmisji >>>
autor zdjęć: Barbara Filipiak