24.07.: pod Sądem Okręgowym w Gdańsku - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
17854
post-template-default,single,single-post,postid-17854,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

24.07.: pod Sądem Okręgowym w Gdańsku

Europo, nie odpuszczaj to hasło protestu, który odbył się we wtorek 24 lipca pod Sądem Okręgowym w Gdańsku. Podczas wiecu zgromadzili się członkowie Komitetu Obrony Demokracji, Obywateli RP, Partii opozycyjnych oraz mieszkańcy Gdańska. Manifestacja była reakcją na wydarzenia dziejące się w Sejmie związane z procedowaniem przez parlament ustaw o sądownictwie. Uczestnicy podkreślają, że nie zgadzają się z upolitycznieniem sądów i usunięciem Pierwszej Prezes SN.
Zgodnie z tradycją Gdańskich protestów manifestanci wysłuchali preambuły Konstytucji. Odśpiewali również Mazurka Dąbrowskiego. Sędzia Dorota Zabłudowska odczytała na wstępie odczytała list Małgorzaty Gersdorf – Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego. Pod Gdańskim Sądem przemawiał również lider Pomorskiego KOD Radomir Szumełda, mówił o odpowiedzialności Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy za niszczenie niezależnego sądownictwa. Nie zabrakło także głosu ze strony środowisk prawniczych, między innymi przemawiał Mecenas Roman Nowosielski oraz Mecenas Jacek Taylor. W zgromadzeniu udział wzięli również Prezydenci Gdańska i Sopotu – Paweł Adamowicz i Jacek Karnowski. Podkreślali ważność istnienia niezależnego sądownictwa. Przemawiała również jedna z posłanek Platformy Obywatelskiej. Tłum skandował hasła związane z bieżącymi wydarzeniami w sejmie, między innymi “Senatorze jeszcze możesz”. Na koniec jeden z uczestników zgromadzenia odczytał wiersz. Jako ostatni głos zabrał Krzysztof Skiba – członek zespołu Big Cyc. Opowiadał o manipulacjach jakich dopuszcza się TVP, oraz odczytał wiersz swojego autorstwa.
Link do transmisji.
autor zdjęć: Grażyna Kluczyńska