Krajowy Zjazd Delegatów KOD 23-25.06.2023 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
30801
post-template-default,single,single-post,postid-30801,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Krajowy Zjazd Delegatów KOD 23-25.06.2023

W dniach 23-25.06.2023 w Falentach odbył się XI Zwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji.

Na walne przyjechało 88 delegatów i delegatek szesnastu regionalnych oddziałów stowarzyszenia, 47 osób wzięło w nim udział zdalnie.

Pierwszy dzień zjazdu rozpoczęliśmy pożegnaniem 33 osób, które zmarły w latach 2022 i 2023.
Wybrane zostało prezydium w składzie: Maciej Nalepa (Małopolskie) – przewodniczący, Mariusz Szewczyk (Podkarpackie) – wiceprzewodniczący, Katarzyna Witek (Łódzkie) – sekretarzyni, Lidia Palacz (Świętokrzyskie) – protokolantka. Zatwierdzone zostało sprawozdanie finansowe za rok 2022. Główny Sąd Koleżeński przedstawił założenia zmian w funkcjonowaniu tego organu i swoją dotychczasową pracę. W imieniu Rady Regionów sprawozdanie z jej działań w 2022r. złożyła wiceprzewodnicząca Ewelina Pytel.

Kolejny dzień zjazdu rozpoczął się od złożenia gratulacji i podziękowań ławnikom i ławniczkom Sądu Najwyższego rekomendowanym przez Komitet Obrony Demokracji, za ich jedność i postawę, dzięki którym wszyscy złożyli ślubowanie.

Kuba Karyś, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji wygłosił wystąpienie programowe. Dzień obrad upłynął na dyskusji programowej oraz omówieniu projektów uchwał oraz zmian statutowych.

 

W trzecim dniu obrad przyjęto wszystkie zaproponowane uchwały:

  • w sprawie wspólnej listy kandydatów demokratycznej opozycji w wyborach parlamentarnych TUTAJ
  • w sprawie wezwania partii opozycji demokratycznej do ochrony praw osób LGBT+ TUTAJ
  • o prawie kobiet do terminacji ciąży TUTAJ
  • w sprawie demokratycznych i wiarygodnych kandydatów i list wyborczych TUTAJ
  • w sprawie rekomendacji dla demokratycznych komitetów wyborczych TUTAJ

Przyjęto także jedną zmianę statutu – zniesienie limitu kadencji władz stowarzyszenia. Zmiana wynika z niewiadomej sytuacji po wyborach parlamentarnych, która może przynieść ograniczenie liczby osób zaangażowanych w działania zwłaszcza w mniejszych regionach w trudnej sytuacji politycznej w kraju, umożliwia też wszystkich chętnym do pracy osobom start w kolejnych wyborach w stowarzyszeniu. Po dyskusji zmianę statutu poparło 89 ze 117 głosujących.

fot. Marek Mazurek (fotorelacja), Bożena Misiak-Sołtysik, Tadeusz Wróblewski