Kawiarenka Obywatelska: Organizacja humanitarnej pomocy medycznej „na miejscu”.
W środę, 24.01.2018 odbyło się kolejne spotkanie w cyklu „Kawiarenki Obywatelskie”. Tematem spotkania było: „Organizacja humanitarnej pomocy medycznej „na miejscu”. Problemy praktyczne.”
Gościliśmy Ewę Kościołek-Olof, w przeszłości ordynatorkę Oddziału Intensywnej Terapii WSZ w Szczecinie, ordynatorkę Oddziału Intensywnej Terapii Wcześniaków w szpitalu w Zdrojach, lekarkę „Lekarzy bez Granic”.
Wystąpienie Ewy dotyczyło pomocy humanitarnej dla ludzi z obszarów dotkniętych głodem, biedą i/lub konfliktami. Czy pomagać tu, w kraju czy tam, na miejscu?
Przejmujący wykład dr Ewy Kościołek-Olof o pracy w ramach „Lekarze bez granic” w Republice Malawi w południowej Afryce na filmowej relacji przygotowanej przez Bernarda Andrejczuka:
Postscriptum Ewy Kościołek- Olof:
„Proszę zwrócić uwagę, że miałam za mało czasu żeby omówić problem pomocy, którą mógłby być tzw. korytarz humanitarny – rozumiem przez to przyjmowanie pacjentów na leczenie w bogatszych krajach. Polska tego nie oferuje, władze nasze twierdzą że nie możemy tego robić bo jesteśmy państwem na dorobku. Gdy w 1953 roku rozpoczęłam studia w Szczecinie, to w odległości 500 m od akademika był Dom Dziecka dla dzieci z ogarniętej wojna domową Grecji. Sieroty te, wtedy kilkuletnie, pokończyły u nas studia, niektóre zostały lekarzami i wróciły do Grecji (Anastazja Szula), a niektóre pozostały w Polsce. Wtedy było nas na to stać a teraz nie ? Mam nadzieję, że ten wstyd, który obecnie nosimy na grzbiecie – z winy PiSu – kiedyś się skończy i będziemy normalnym, solidarnym w nieszczęściu krajem”.
za kodzachodniopomorskie.pl
Zdjęcie u góry: fot. Krzysztof Wojtecki
Pełna fotorelacja -> tutaj