Nie ma zgody na język pogardy. Oświadczenie ZR KOD Zachodniopomorskie - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
15675
post-template-default,single,single-post,postid-15675,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Nie ma zgody na język pogardy. Oświadczenie ZR KOD Zachodniopomorskie

Komitet Obrony Demokracji, powodowany troską o jakość debaty publicznej, wyraża stanowczy protest wobec współpracy Polskiego Radia Szczecin z Piotrem Cywińskim, publicystą „Sieci’ i portalu „wPolityce”, zatrudnionego w roli komentatora sytuacji politycznej.

W listopadzie 2017 r. Piotr Cywiński zamieścił tweet w którym zwrócił się do dziennikarza Wojciecha Morozowskiego słowami „za PRL, w ’68 takich jak Ty wydalano z kraju”. W styczniu 2018 stwierdził iż europosłanka Róża Thun zasługuje na tytuł „zdradzieckiej mordy”, jednocześnie wypominając jej żydowskie pochodzenie i sugerując, ze gdyby żyła w III Rzeszy, padłaby ofiarą nazistowskiej eksterminacji. Uważamy, że w życiu publicznym nie może być miejsca na poniżający, odzierający z godności język pogardy wobec kogokolwiek, natomiast przywoływanie Holocaustu oraz exodusu Polaków w latach 1967/1968 w celu dyskredytacji adwersarza jest haniebne. Co więcej, styl wypowiedzi Pana Cywińskiego nasuwa przepuszczenie, że popiera on wydalenie z Polski osób pochodzenia żydowskiego.

Ponadto Piotr Cywiński jest publicystą zaangażowanym w aktualny konflikt polityczny w Polsce. Jego opinie stanowią kalkę – nawet w warstwie retorycznej – stanowiska polityków partii rządzącej, a więc publicystyka pana Cywińskiego nie jest próbą obiektywnego opisu rzeczywistości ale propagandą na rzecz jednej ze stron konfliktu politycznego. Tendencyjność pana Cywińskiego ujawnia się z cała wyrazistością kiedy omawiając problematykę międzynarodową szafuje ksenofobicznymi stereotypami i hasłami, a tym samym upowszechnia i wzmacnia narrację rządu w kwestii relacji z Niemcami czy w sprawie uchodźców. Zważywszy, że Radio Szczecin nie zaprosiło do współpracy publicysty mogącego przedstawić opinie odmienne od formułowanych przez pana Cywińskiego, udostępnienie anteny tak stronniczemu publicyście, wypada uznać za naruszenie art. 21 ustęp 1. ustawy o Radiofonii i Telewizji, według którego media publiczne oferują „całemu społeczeństwu” – a nie tylko elektoratowi jednej partii – treści „cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością”. Piotr Cywiński nawet nie próbuje być bezstronny ani niezależny, czy to w sensie intelektualnym, czy finansowym – wziąwszy pod uwagę, że głównym udziałowcem wydawcy „Sieci” i „wPolityce” jest Spółdzielczy Instytut Naukowy, na którego czele stoi Jerzy Ossowski, współorganizator należących do senatora partii rządzącej SKOK-ów.

Polskie Radio, korzystając z usług Piotra Cywińskiego przyczynia się do deformacji obrazu życia politycznego w Polsce oraz sytuacji międzynarodowej, a także brutalizacji życia publicznego. Mieszkańcy regionu zachodniopomorskiego zasługują na rzetelną informację i merytoryczną dyskusję, prowadzoną zgodnie z poszanowaniem wszystkich jej uczestników.

Zarząd Regionu KOD Zachodniopomorskie:
Magdalena Filiks
Katarzyna Paprocka
Anita Zdrojewska-Lichosik
Hanna Byrczak
Magdalena Kubiak-Jacura
Mikołaj Marecki
Adrian Trydeński

oraz pełnomocnicy Zarządu:
Anna Rybakiewicz
Filip Przytulski

 
za: kodzachodniopomorskie.pl
 


Zdjęcie u góry: siedziba Polskiego Radia Szczecin, za wikimedia.pl licencja CC BY-SA 3.0