Katowice 29.05.2018 Spotkanie z Profesorem Tadeuszem Sławkiem - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
16695
post-template-default,single,single-post,postid-16695,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Katowice 29.05.2018 Spotkanie z Profesorem Tadeuszem Sławkiem

profesor Sławek

KOD w ramach projektu „Twój Głos, Twój Los”, przywiódł mnie na spotkanie z Profesorem Tadeuszem Sławkiem, a Pan Profesor zabrał mnie na dwie godziny w metaforyczną podróż w świat nadziei przełamującej rozpacz, uśmiechu obezwładniającego nienawiść, otwartości przezwyciężającej lęki…

Robinson, czyli o edukacji i nadziei

Choć wydaje się że wybieramy tylko pomiędzy partiami, tak naprawdę wybieramy jutro w jakim będziemy żyli.
To wymaga wysiłku, dlatego duża część społeczeństwa tak łatwo poddaje się populizmowi i manipulacjom dzisiejszych polityków. Lecz czy Robinson poddając się rozpaczy, porzucając nadzieję miałby szansę na ocalenie? Czy gdyby nie uczył się w nowym, obcym dla siebie świecie, przeżyłby choćby miesiąc?
Nadzieja przeciwstawiona rozpaczy i ciągłe uczenie się to obowiązki człowieka na przestrzeni wieków.
To nie tylko przetrwanie, to rozwój i odpowiedzialne budowanie lepszego świata.
Poniższe 10 punktów nie jest mojego autorstwa 😉
Oto dekalog Pana Profesora:

  1. Przyjmij, że masz obowiązki przede wszystkim nie wobec siebie, ale wobec innych.
  2. Nie uciekaj od odpowiedzialności. Pytanie „Co mogę zrobić, by pomóc?” odnosi się do Ciebie. Żeby wiedzieć komu pomóc, patrz uważnie na świat.
  3. Nie wierzmy, że cierpienie uszlachetnia i ma szczególny walor moralny. Zatem naszym zadaniem jest żyć tak, by przysparzać jak najmniej cierpień wszystkiemu, co żyje.
  4. Praktykuj cnotę gościnności. Pamiętaj o napomnieniu Kanta, iż ziemia nie jest nieograniczona i wcześniej czy później będziemy musieli się ścierpieć obok siebie.
  5. Nie wierz, że każdy obcy to przestępca, morderca, gwałciciel. Politycy chcą, żebyś w to uwierzył. Ludźmi zalęknionymi rządzi się bowiem łatwo.
  6. Nie bój się. Kto się boi, ten łatwo pada ofiarą wszelkich manipulacji, a jego życie traci smak.
  7. Praktykuj solidarność. Solidarność to nic innego jak chwile uważnego, troskliwego, nierutynowego, nieideologicznego spojrzenia na świat. W tych chwilach będziesz wiedział, co możesz zrobić dla innych.
  8. Jeżeli jesteś młody, darz szkołę życzliwością i szacunkiem. Ale nie ulegaj złudzeniom – to nie szkoła, nie lekcje, nie programy, nie żadne reformy nauczania czegoś cię nauczą. To może zrobić tylko nauczyciel, a dla mądrego nauczyciela programy, lektury, cele dydaktyczne to przeszkody, które wie, jak omijać. Nauczy cię mądrego życia pomimo szkolnych programów i nakazów. Dlatego módl się o mądrych nauczyciel i bądź im wdzięczny.
  9. W ogóle bądź wdzięczny. Jest tyle powodów do wdzięczności. Choćby ten, że jesteś, żyjesz na tym świecie, a przecież równie dobrze mogłoby cię nie być. Świat w ogóle nie zauważyłby tego i nadal byłby piękny.
  10. Uśmiechaj się. Życzliwość jest bezcenna, a poczucie humoru czasami ocala sens życia. Popatrz na rządzących: oni się nie śmieją. Są śmiertelnie poważni. To wystarczający powód, byś ty się uśmiechał. Uśmiech to pierwszy przejaw nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Napisał: Paweł Szczepanek
Foto: Paweł Szczepanek