W Krakowie odbędą się dwa wydarzenia z okazji rocznicy Wyborów'89 - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
16700
post-template-default,single,single-post,postid-16700,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

W Krakowie odbędą się dwa wydarzenia z okazji rocznicy Wyborów'89

3 czerwca – w niedzielę – w Krakowie odbędą się dwa wydarzenia z okazji rocznicy Wyborów’89
– od 14:00 do 18:00 małopolska opozycja zaprasza do STREFY WOLNOŚCI na Placu Wolnica
– o 16:00 przy ul. Mostowej 1 odbędzie się tradycyjnie już X ŁYK WOLNOŚCI
Minęło 29 lat od 4 czerwca 89 roku. Dla pokolenia 50 + ten dzień był ważnym przełomem, który całkowicie zmienił życie Polaków. W 89 roku odbyły się pierwsze wybory, które były nie tylko wrzuceniem karty do urny, ale wyborem drogi, jaką miała pójść Polska.
Chcemy – jak co roku – przypomnieć Krakowianom atmosferę wolności i solidarności, jaka towarzyszyła tym wydarzeniom. Pokazać młodym Polakom, że 4 czerwca to nie tylko data w podręczniku, ale emocje i spełnione nadzieje po latach zniewolenia w systemie całkowitego uzależnienia od Związku Radzieckiego, zasieków, podziałów, cenzury, zakłamania historii, strachu i represji.
Wybory 4 CZERWCA to również pierwsza lekcja demokracji, którą naród polski odrobił i zaliczył celująco. Pokazaliśmy całemu światu, że potrafimy po latach stanu wojennego skorzystać z szansy i zmobilizować się w obronie wolności i najważniejszych wartości. Frekwencja wyborcza wynosiła wtedy blisko 63%. Już nigdy potem Polacy nie uczestniczyli tak licznie w wyborach parlamentarnych.
Dzisiaj, gdy łamana jest wspólnie przyjęta przez Polaków Konstytucja, łamane są zasady demokratycznego państwa i zagrożona samorządność, musimy ponownie przypomnieć sobie o naszych obywatelskich obowiązkach wobec kraju i naszej małej ojczyzny.
 
Społeczeństwo obywatelskie kształtuje się dzięki małym ojczyznom, samorządom i czynnemu udziałowi mieszkańców w życiu swoich miejscowości. Podczas wydarzenia pomożemy mieszkańcom ugruntować wiedzę na temat zadań samorządu wojewódzkiego, gminy i dzielnic. Porozmawiamy o tym, czym zajmuje się prezydent miasta, radni Sejmiku, Rady Miasta i dzielnic. Każda z organizacji przygotuje namiot z materiałami informacyjnymi, będą również atrakcje dla dzieci.
Można też będzie wziąć udział w bardzo oryginalnym konkursie, związanym z rokiem 89!
Fryderyk Zoll – wiceprzewodniczący KOD Małopolska zachęca do udziału w Strefie Wolności:
4 czerwca 1989 to jedna z najważniejszych dat polskiej historii. Odzyskaliśmy wolność nie siłą a mądrością. Z tego być może największego sukcesu nie umiemy się cieszyć wspólnie. W interesie demokratycznej i wolnej Polski jest utrwalenie tamtych wydarzeń w narodowej pamięci. Wtedy wspięliśmy się na szczyt. Pokazaliśmy jak wzajemnie szanując się można urządzić państwo jako wspólną demokratyczną Ojczyznę. Dziś, gdy siły demokratyczne muszą bronić wartości wtedy nam wspólnych, konieczne jest wspólne świętowanie. Aby bohaterowie tamtego czasu nie odeszli w zapomnienie. Mają nam wciąż wiele do powiedzenia.
Róża Thun, która od 10 lat organizuje w Krakowie Łyk Wolności podkreśla:
Dziś 4 czerwca, rocznica wyborów 1989, jest dla nas niestety już nie tylko radością z wolności wtedy odzyskanej, ale też wyrazem troski i zaniepokojenia o stan naszego państwa. Przypominanie o tym, że my, obywatele, odzyskaliśmy podmiotowość zaledwie 29 lat temu i o tym, jak kruchą i wrażliwą konstrukcją jest demokracja, jest szczególnie ważne teraz, kiedy rząd, który Polacy wybrali w demokratycznych wyborach, tę demokrację niszczy wbrew prawu i wbrew Konstytucji. Łyk Wolności to okazja, żeby dać wyraz temu, że wspólnie chcemy bronić wielkiego sukcesu 1989, że ważna jest dla nas praworządność i mocne zakorzenienie w rodzinie krajów europejskich.
Wydarzenia organizują:
Strefę Wolności:
KOD Małopolska
.Nowoczesna Małopolska
Partia Zieloni
Platforma Obywatelska Małopolska
Polskie Stronnictwo Ludowe Małopolska
Sojusz Lewicy Demokratycznej Małopolska
Stowarzyszenie (S)prawa Kobiet
Stowarzyszenie Kuźnica
Unia Europejskich Demokratów
 
Łyk Wolności:
Róża Thun
Jerzy Meysztowicz
KOD Małopolska
Linki do wydarzeń:
– https://www.facebook.com/events/955957714588064/ – Strefa
– https://www.facebook.com/events/116519785836144/ – Łyk