W nowy rok z powagą - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
2621
post-template-default,single,single-post,postid-2621,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

W nowy rok z powagą

Komitet Obrony Demokracji
Jacek Wiśniewski

Odchodzący rok kończy się gradobiciem: parlamentarna większość wspólnie z prezydentem niszczy Trybunał Konstytucyjny, upolitycznia służbę cywilną, zapowiada ograniczenia prawa do informacji publicznej. Rodzą się też – bez oksytocyny – „narodowe media”. Wszystko przy pomijaniu uwag mniejszości, Sądu Najwyższego, Najwyższej Rady Adwokackiej, czy organizacji takich jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka, patrzących na ręce każdej władzy. Trwa demontaż demokratycznych zabezpieczeń. Kurcgalopkiem, chyłkiem, nocą, z wytrychem – oto sztafaż „dobrej zmiany”. Do tego jeszcze jacyś „Polacy gorszego sortu”, „broniący koryta” i jak zawsze wszystkiemu winni Żydzi, zwłaszcza żydowscy bankierzy i masoni (cykliści pewnie dopiero na wiosnę).
Cóż przeciwko może słowo ? Bo, po prawdzie, niewiele więcej mamy. Piszemy na Facebooku, gdy wychodzimy na ulice też tylko gadamy… Ale pamiętajmy: „na początku było słowo”. U początku zawsze jest nazwanie, powstanie wspólnych pojęć, wymiana znaczeń – komunikacja. Nie wolno tego zaniechać. Nie wolno też dopuścić, aby pojawiły się słowa nienawiści, stygmatyzujące drugą stronę, odrzucające ją. Język świerzbi, ale trzeba się powstrzymać.
Życzenie minimum więc: abyśmy umieli się porozumieć, utrzymać społeczną aktywność KOD-u i nie zepsuli jej nienawiścią. Żartobliwie przypomnę, że głupota też jest darem Bożym i trzeba ją szanować. Ci z drugiej strony dobrze o nas nie myślą. Ale przecież nie wyparują, gdy nasza racja zwycięży – będą żyć obok.
Życzenie maksimum: abyśmy umieli znaleźć argumenty docierające do tych, którzy tkwią pośrodku i nie uczestniczyli w wyborach. Albo wybrali dzisiaj rządzących, zmyleni obietnicami. Jeśli zdołamy z nimi uzgodnić kształt demokracji, wzmocni to nasze słowo i ustąpią nie tylko chmury gradowe.
Na nowy rok więc przede wszystkim – wytrwania w staraniach.