III Zwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów Komitetu Obrony Demokracji 26-27 września 2020
Po raz pierwszy zjazd delegatów odbywał się w sposób hybrydowy – część delegatów obradowała w sali konferencyjnej w Falentach pod Warszawą, część łączyła się zdalnie poprzez aplikację posiedzenia.pl.
Spotkaliśmy się w trudnym czasie wzrostu zachorowań podczas pandemii, w warunkach reżimu sanitarnego – w maseczkach, przyłbicach, odkażając pisaki po użyciu ich na pamiątkowym banerze.
Dzień I
Zjazd rozpoczął się krótką uroczystością z udziałem zaproszonych gości. Zostały wręczone im dyplomy i pamiątkowe znaczki KOD. Obecnością zaszczycili nas: dr Adam Bodnar, sędzia Piotr Gąciarek, Paweł Kasprzak, Jan Lityński, Anatol Michnawiec, Draginija Nadażdin, Danuta Przywara, prof. Andrzej Rzepliński, Róża Rzeplińska, Michał Wawrykiewicz, Ludwika Wujec i Jacek Żakowski.
Na zjazd delegatów zaproszone zostały media, pierwszego dnia pojawili się dziennikarze z Video-KOD, East news, PAP i TVPInfo. Obecność mediów rządowych wywołała pewną konsternację wśród delegatów. Na wniosek o wyłączenie udziału mediów i po dyskusji, delegaci w głosowaniu postanowili o pozostaniu wszystkich mediów w sali obrad podczas części poświęconej sprawozdaniom.
Wybrano prezydium w składzie: Bartłomiej Swaczyna (przewodniczący, małopolskie), Ludwik Turko (wiceprzewodniczący, dolnośląskie) i Ewelina Pytel (sekretarzyni, małopolskie). Do komisji uchwał wybrani zostali: Andrzej Bański (podlaskie), Andrzej Borsuk (podkarpackie), Piotr Kłoda (łódzkie), Dariusz Nocek (lubuskie), Grzegorz Pelc (śląskie), Dorota Zerbst (podlaskie) i jako obserwator – Jarosław Pawłowski (śląskie).
Następnie przedstawione zostały sprawozdania: merytoryczne i finansowe zarządu, oraz Głównej Komisji Rewizyjnej i Głównego Sądu Koleżeńskiego. Sprawozdania zostały przyjęte, a delegaci po krótkiej dyskusji, udzielili absolutorium zarządowi poprzedniej kadencji.
Na część obrad poświęconych przedstawieniu i zatwierdzeniu planu pracy i budżetu na lata 2020 i 2021, media zostały decyzją delegatów poproszone o opuszczenie sali.
Dzień II
Podczas drugiego dnia zjazdu pojawiły się oprócz obecnych w dniu poprzednim, także kamery TVN i Polsatu, media (po czasie poświęconym uzupełnieniu tematu z dnia poprzedniego) były obecne na początku wyborów nowych organów statutowych KOD (relacja Video-KOD trwała do końca zjazdu).
Na przewodniczącego zarządu KOD został wybrany Jakub Karyś, który zgłosił się jako jedyny kandydat do tej funkcji.
Do zarządu zgłosiło się dziewięcioro kandydatów: Magdalena Bielska (lubelskie), Maciej Dudek (małopolskie), Magda Lesiak (mazowieckie), Kinga Łozińska (mazowieckie), Mirosław Michalski (łódzkie), Longin Skrzypiński (pomorskie), Piotr Szafraniec (świętokrzyskie), Łukasz Szopa (dolnośląskie), Michał Piotr Szulc (pomorskie). Po krótkich prezentacjach, pytaniach i odpowiedziach oraz rekomendacjach ze strony delegatów, odbyły się wybory, które ustaliły skład zarządu KOD na lata 2020/2022. Funkcję pełnić będą: Magdalena Bielska, Maciej Dudek, Magda Lesiak, Kinga Łozińska, Mirosław Michalski, Piotr Szafraniec, Łukasz Szopa, Michał Piotr Szulc.
W kolejnych wyborach wyłoniono składy Głównej Komisji Rewizyjnej: Izabella Jaros (świętokrzyskie), Krzysztof Król (mazowieckie), Piotr Pawłowski (małopolskie), Rafał Prygiel (mazowieckie), Maciej Sosiński (opolskie) oraz Głównego Sądu Koleżeńskiego: Beata Branc-Gorgosz (śląskie), Joel Burnell (dolnośląskie), Piotr Fuglewicz (śląskie), Adam Grobler (małopolskie), Jarosław Pawłowski, Zofia Sanejko (mazowieckie), Ludwik Turko.
Wybory trwały do wieczoru, nie starczyło więc czasu na przedstawienie ustaleń zjazdu programowego. Przyjęta została ważna uchwała w sprawie wsparcia społeczeństwa protestującego na Białorusi. Po tym głosowaniu, zjazd postanowił o zakończeniu obrad.
Pod koniec obrad uczciliśmy minutą ciszy niedawno zmarłego Henryka Wujca.
Pomimo problemów z dostępem do wi-fi w sali ośrodka konferencyjnego oraz łącznością internetową po stronie osób uczestniczących zdalnie, zjazd udało się przeprowadzić. Występowały oczywiście utrudnienia w postaci opóźnień łączności, zakłóceń wystąpień osób poza salą obrad, problemy z logowaniem podczas głosowań z powodu przeciążenia sieci, ale nie były one poważnymi przeszkodami w przeprowadzeniu obrad. W zjeździe wzięło udział 138 osób, w tym ponad 80 w Falentach.
Podziękowania za przygotowania i pracę podczas zjazdu dla Piotra Pawłowskiego, Łukasza Szopy oraz Kingi Łozińskiej, Magdy Lesiak, Teresy Zaręby, Ewy Krawczyk-Dębiec i Jacka Wiśniewskiego.
M. Bielska, fot. M. Michalska