Gorący wtorek: pod TK, sejmem … - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12859
post-template-default,single,single-post,postid-12859,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Gorący wtorek: pod TK, sejmem …

… i nie tylko z powodu upału. W Warszawie 20.06 odbyły się protesty przeciwko ofensywie PiS na Konstytucję RP, sądy publiczne oraz szkolnictwo.

Na ten dzień bowiem zaplanowano posiedzenie członków Trybunału Konstytucyjnego, którzy mieli wypowiedzieć się na temat konstytucyjności ustawy o KRS. Dlatego wtorkowa „kartoniada” odbyła się wyjątkowo pod Trybunałem. Organizatorzy, grupa Akcja z KOD Mazowsze, jeszcze przed posiedzeniem TK chcieli przypomnieć obradującym „wątpliwym” sędziom, co jest w Polsce najważniejszym prawem. – Dziś na naszych oczach umiera prawo – powiedziała jedna z uczestniczek protestu.

 Kwadrans po 12 odbyła się tam pikieta organizowana przez ZG KOD. Zdaniem Jacka Różyckiego z opolskiego KOD, trzeba było tam być w dniu, kiedy obradowali „zastępczy” sędziwie. – Trybunału nie ma i tym samym wszelkie jego orzeczenia możemy traktować jako nieistniejące – mówił Jacek. – Stąd taka forma spotkania oraz kawa i ciasteczka, aby pokazać jak serio traktujemy zaprezentowaną „opinię”.
Warszawa 20.06 protesty przeciwko ofensywie PiS na Konstytucję RP, Ryszard Kalisz
Fot. Katarzyna Pierzchała

Kilkudziesięciu koderów trwało wraz z nim pod TK w dniu ogłoszeniu opinii pięciorga sędziów. Z flagą KOD stał przed TK Tadeusz Korablin z wawerskiej grupy KOD. – Co się stanie, kiedy zniknie w tym kraju ostatnia ostoja praworządności i sprawiedliwości? Zniknęła właśnie dzisiaj, nie mamy już KRS-U. Jak zareaguje środowisko prawnicze? Ci zwykli szeregowi sędziowie orzekający w sprawach nie z pierwszych stron gazet? Kto da sobie złamać kręgosłup moralny, kto podporządkuje się Ziobrze? Jak zareagują obywatele na wyroki wydawane przez sądy namaszczane przez ministra? – pytał Tadeusz.
Głos ze sceny zabrali przedstawiciele środowiska prawniczego, Ryszard Kalisz, a także przedstawicielka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Barbara Grabowska-Moroz. Oboje podkreślali, że ten stan prawny jest niezwykle groźny dla obywateli. Nikt nie może być już pewny tego, co posiada, tego, co mu prawnie przynależy i czy wyroki nie są prawomocne wobec dualizmu prawnego. Zaś Krzysztof Łoziński, szef KOD, powiedział, że „to kolejna próba zmiany państwa z demokracji na dyktaturę”.
Podobne, tym razem spontaniczne protesty w obronie Konstytucji i KRS, odbyły się wieczorem w Krakowie i Katowicach.

Warszawa 20.06 protesty przeciwko ofensywie PiS na Konstytucję RP, sądy publiczne oraz szkolnictwo
Fot. Wiesław Piasecki

O godz. 15 pod siedzibą PiS protestował KOD Akcja Mazowiecka. – Od ponad roku jesteśmy obrażani, znieważani i obrzucani inwektywami przez PiS, więc postanowiliśmy „Odrzucić piłkę” – mówi jedna z osób stojących na Nowogrodzkiej. – W dniu narady u „nadprezesa”, pod oknami siedziby PiS chcieliśmy wyrazić swoją opinię o partii rządzącej.

Koderzy wzięli licznie udział w imprezie organizowanej przez Amnesty International. Na Placu Zamkowym pod pomnikiem Kopernika, na Krakowskim Przedmieściu odbył się wiec przeciwko rasizmowi i nacjonalizmowi. Podobny w Dniu Uchodźcy zorganizowała m.in. prof. Monika Płatek. – Stoimy obok Kościoła Świętego Krzyża, gdzie złożone jest serce Fryderyka Chopina, syna uchodźcy – mówili organizatorzy imprezy. – Mara Curie-Skłodowska, przez większość swojego życia, nie mieszkała w rodzinnym kraju – dlatego chcemy dziś przypomnieć ich losy. A jakie są losy naszych przodków? Ilu z nich uciekało po powstaniach, po I czy II wojnie światowej? Czy przez wzgląd na ludzi, którzy im udzielali w schronienia, nie powinniśmy jakoś odwdzięczyć się teraz potrzebującym pomocy? Rząd postanowił nie wywiązywać się z wcześniej przyjętych umów i deklaracji w sprawie ludzi, którzy ratując życie swoje i swoich bliskich uciekają ze domów. Warto pamiętać nie tylko o ofiarach wojny w Syrii, ale także o osobach zza naszej wschodniej granicy, szukających u nas schronienia przed represjami czy wojną.

Relacja VIDEO KOD  – https://www.facebook.com/VidKOD/videos/1700540700249960/

Ponieważ w sejmie „na szybko” chciano przepchnąć niewygodną dyskusję o referendum szkolnym, rano dopisano ten punkt do obrad. – Na wieczór zaplanowano debatę nad wnioskiem w tak ważnej sprawie, nie uprzedzając o tym zainteresowanych – mówi koder, Artur Sierawski, z Koalicji „Nie dla chaosu w szkole” – W tak skandaliczny sposób potraktowano prawie milion ludzi, którzy złożyli wniosek o powszechne głosowanie w sprawie „deformy” edukacji. Ale my także odczuliśmy szykanowanie; nasza delegacja w biurze przepustek naczekała się sporo; najpierw nie było listy osób, które miały wejść do sejmu, a potem długo wpisywali ręcznie nasze nazwiska. W dodatku nie zgodzono się, aby Dorota Łaboda, jako reprezentantka rodziców przedstawiła naszą inicjatywę. Posłowie PiS boją się spojrzeć jej w oczy, spojrzeć w oczy suwerena, przed którym odpowiadają … To jest kolejny powód do wstydu dla tego rządu i tej partii.
Na decyzję marszałka czekali dwa miesiące, a na kilka godzin przed posiedzeniem sejmu dowiedzieli się o decyzji o rozpatrzeniu ich wniosku. Wymuszono na nich zmianę sprawozdawcy: zamiast Doroty Łabody, przedstawicielki rodziców z inicjatywy „Rodzice przeciwko reformie edukacji” musiał wystąpić Prezes ZNP, Sławomir Broniarz. – Likwidacja gimnazjów i zmiany programowe to powody naszych protestów i naszej inicjatywy referendalnej – mówi jeden z rodziców, którzy stawił się na zwołanej ad hoc pikiecie pod Sejmem w związku z rozpoczęciem debaty nad referendum w sprawie tzw. reformy oświatowej. – Ta „reforma” zdemoluje życie mojego dziecka. Szkoda, że tak mało jest nauczycieli, którzy odpuścili sobie walkę. Ale na Sali sejmowej – też pustki. Oprócz minister edukacji, Anny Zalewskiej i jej zastępczyni, Marzeny Machałek jest tylko 22 posłów PiS. Opozycyjnych posłów także niewielu. Tak traktują nas, wyborców.
Debata trwała do 1:20; na galerii sejmowej było więcej rodziców i nauczycieli niż posłów w ławach sejmowych zainteresowanych przyszłością naszych dzieci i referendum szkolnym. Głosowanie nad wniiskiem zaplanowano na najbliższy czwartek.
Katarzyna Wyszomierska
Fot. tytułowa – Beata Chojnacka

Fotorelacja spod TK Katarzyny Pierzchały



Aby zapewnić najlepsze doświadczenia, używamy technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Wyrażenie zgody na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre funkcje i cechy. Zobacz "Politykę prywatności KOD"
AKCEPTUJ
Odrzuć