Protest KOD po wyroku niby-TK w sprawie wyboru członków KRS - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12862
post-template-default,single,single-post,postid-12862,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Protest KOD po wyroku niby-TK w sprawie wyboru członków KRS

Kraków, 20 czerwca  2017 roku

 

INFORMACJA DLA PRASY

Protest KOD po wyroku niby-TK w sprawie

wyboru członków KRS

  W Krakowie Komitet Obrony Demokracji Region Małopolska po ogłoszonym przez niby-Trybunał Konstytucyjny wyroku w sprawie wyboru członków KRS zwołał spontaniczny protest na Rynku Głównym o godzinie 21.30.
Pikietę rozpoczęła Danuta Czechmanowska, dziękując obecnym za przybycie. Nawiązała do lat 80., kiedy większość społeczeństwa pozostawała obojętna na sytuację w Polsce. Zdaniem Czechmanowskiej, właśnie dlatego opozycja musi trwać i przypominać Polakom o wartościach, a przyjdzie dzień, w którym obojętni wyjdą na ulice i dołączą do protestu. Piotr Środa, sekretarz KOD Małopolska, odczytał oświadczenie wiceprzewodniczącego KOD Malopolska Fryderyka Zolla, który wezwał sędziów do oporu:
Stwierdzenie niekonstytucyjności obowiązującej ma uwolnić Andrzeja Dudę od lęku przed odpowiedzialnością za podpisanie przygotowywanego bezprawia konstytucyjnego. Złudna jest to nadzieja. Pozory prawa nie zastąpią samego prawa. Akt Prezydenta, jeżeli zdecyduje się na udział w bezprawiu, będzie nadal bezprawny. A jego odpowiedzialność jeszcze większa.
Stała się dziś rzecz niezwykła. Trybunał Konstytucyjny, który już na tę nazwę nie zasługuje, stwierdził niekonstytucyjność przepisów obecnie obowiązującej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w zakresie dotyczącym wyboru jej członków. Uczynił to w składzie sędziów wyłącznie wyłonionych przez PIS, w tym nielegalnie zasiadających w Trybunale tzw. sędziów dublerów, czyli nie-sędziów. Jedynym celem wniosku Ziobry do TK było zalegalizowanie niekonstytucyjnych projektów ustaw niszczących niezawisłość polskich sędziów i znoszące niezależność sądownictwa. Trybunał już raz wykorzystano do legalizacji niekonstytucyjnych przepisów o zgromadzeniach, jednak skala obecnego zdarzenia przekracza wszelkie granice przyzwoitości. Nie można pojąć, czym kierowali się orzekający w tej sprawie. Jak honor pozwala im uważać się jeszcze za sędziów. Jak będą mogły żyć osoby orzekające w tej sprawie: Michał Warciński, mieniąca się Prezesem TK Julia Przyłębska, Grzegorz Jędrejek oraz niesędziowie Mariusz Muszyński i Lech Morawski w zgodzie z własnym sumieniem i honorem.
Dziś nie ma już Trybunału. Jest za to czas próby.
mail: [email protected] www: https://kodmalopolska.pl biuro KOD Region Małopolska: ul. Kościuszki 74/13, 30-114 Kraków tel. biuro KOD Region Małopolska: +48 729-055-220
Apelujemy do sędziów wszystkich sądów, aby nie brali udziału w bezprawiu, aby się nie dali skusić omamami karier i łask władzy. Wszystkich obywateli wzywamy do obrony resztek państwa prawa. Nie możemy zaakceptować tego co się dzieje.
Tracimy jako obywatele Polski niezawisłe sądy. Trybunał Konstytucyjny został obrócony w farsę. Wzywamy wszystkie siły opozycji, partie demokratycznej Polski, ruchy i stowarzyszenia oraz wszystkich, których łączy miłość ojczyzny do obywatelskiego sprzeciwu wobec bezprawia. Nie dajmy się uśpić dobrą koniunkturą gospodarczą, transferami socjalnymi i innymi prezentami władzy, Będą one nic nie warte, gdy stracimy stojące na straży naszych praw sądy.
Dzisiejszy dzień za sprawą wymienionych sędziów i niesędziów Trybunału przejdzie do historii hańby polskiego sądownictwa. Mieliście stać na straży Konstytucji. Orzekaliście w togach z biało czerwonymi żabotami i w łańcuchach z orłem w koronie. Coście zrobili? Tego wam Rzeczpospolita nie wybaczy.
Następnie zabrał głos Andrzej Kowalczyk, członek Zarządu KOD Małopolska, przestrzegając przed konsekwencjami decyzji TK, które doprowadzą do uzależnienia sądów od polityków i w ten sposób wpłyną na życie każdego obywatela. Na zakończenie przemówił poseł Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że obecna sytuacja była do przewidzenia. PiS ma plan, który skrupulatnie realizuje: dzisiaj odbiera nam sądy, jutro będzie chciało zmienić Konstytucję.
Piotr Środa zaprosił wszystkich na protest w niedzielę 25 czerwca o godzinie 12.00 na Rynku Głównym pod ratuszem.