KOD zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
12855
post-template-default,single,single-post,postid-12855,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

KOD zawiadamia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 276 Kodeksu Karnego, czyli nielegalnego usunięcia trzech wyroków Trybunału Konstytucyjnego z urzędowego zbioru „Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego”, złożył w czwartek, 22 czerwca br. Zarząd Główny Komitetu Obrony Demokracji w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.

Art. 276 Kodeksu Karnego mówi, że kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Chodzi o trzy wyroki z 9 marca 2016, 11 sierpnia 2016 oraz 7 listopada 2016, które nigdy nie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw, a dodatkowo w maju 2017 ich elektroniczne wersje zostały usunięte z urzędowego zbioru, jakim jest „Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego”.
KOD zaznaczył, że nie jest co prawda znana tożsamość osoby wykonującej czynność „usunięcia”, niewykluczone jednak, że osoba ta działała z polecenia kierownictwa Trybunału Konstytucyjnego tj. sędzi Julii Przyłębskiej lub zarządzającego biurem Trybunału sędziego Mariusza Muszyńskiego.

KOD zawiadamia o usunięciu wyroków TK