Czwartkowe wsparcie dla Ukrainy - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26398
post-template-default,single,single-post,postid-26398,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Czwartkowe wsparcie dla Ukrainy

Opole dla Ukrainy — CZWARTKOWE ULICZNE FORUM WSPARCIA. W czwartek 3 marca o godz. 18.00 spotkaliśmy się na opolskim placu Wolności. To pierwsze z serii spotkań, które będziemy kontynuować w każdy czwartek, na pamiątkę pierwszej demonstracji solidarności z Ukrainą w Opolu w czwartek 24 lutego 2022, kiedy rozpoczęła się ta wojna.

Dzisiaj rozmawialiśmy o tym, co w ósmym dniu wojny dzieje się na Ukrainie, o bohaterskiej obronie Ojczyzny przez ukraińskich żołnierzy i ludność cywilną, która wzbudziła podziw całego świata, a także o eskalacji zbrodniczej działalności rosyjskiej armii, zaskoczonej tak świetnie zorganizowanym i zdeterminowanym oporem. Wspominaliśmy wspaniałe, heroiczne przywództwo prezydenta Wołodymira Zełeńskiego i bohaterskie miasta – niedawno jeszcze kwitnące i tętniące życiem Kijów, Charków, Mariupol, Chersoń i wiele innych.
Do Polski przyjechało już około 600 tys. uchodźców, w większości kobiet i dzieci. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy i portfele. W Opolu również setki osób zaangażowały się w wolontaryjną pomoc uchodźcom, mnóstwo organizacji, czy po prostu zwykłych opolanek i opolan pracuje dzień i noc, aby każda osoba uciekająca przed wojną, znalazła u nas pomoc i schronienie.
Były dzisiaj z nami ukraińskie wolontariuszki, od kilku dni pomagające przyjmować uchodźców i rozdzielać pomoc dla ukraińskich uchodźców w Turawa Park. Byli również aktywiści Nowa Lewica Opolskie z Michałem Kalinowskim, którzy także kompletują rzeczy do wysłania na Ukrainę. Opolski Komitet Obrony Demokracji również pomaga w zakupieniu środków ochrony dla Ukraińców wracających do swojego kraju, aby włączyć się w jego obronę.
Był z nami również Wojciech Zabrocki, wraz z grupą ukraińskich dzieci, którymi od lat opiekuje się jego Fundacja Pomocy Dzieciom i Rodzinie Horyzont w Opolu. Wspólnie z ukraińską młodzieżą prowadzą zbiórkę żywności długoterminowej i środków higieny w sklepie Netto w Opolaninie. Otworzyli również punkt humanitarny przy ul. Sienkiewicza 20, gdzie ukraińskie rodziny przybywające do Opola, mogą zgłaszać się po pomoc. Chcą również zorganizować zbiórkę krwi dla Ukrainy.
Nasze serca poruszyła i rozgrzała dzisiaj Katerina — młoda, pełna pasji dziewczyna z Odessy, która przepięknie odśpiewała a capella wzruszającą pieśń ukraińską.
Byliśmy dzisiaj razem, aby poczuć solidarność i wspólnotę wobec napaści putinowskiej Rosji nie tylko na dzielną i niepodległą Ukrainę, ale cały wolny świat i nasze wspólne wartości. I aby wspólnie powiedzieć:
„Nie umarła jeszcze Ukraina, ani chwała, ani wolność, jeszcze do Was, Bracia Ukraińcy, uśmiechnie się los. Zginą wrogowie Wasi jak rosa na słońcu, i Wy, Bracia, będziecie wolni w swoim kraju”.
Zapraszamy w kolejny czwartek, 10 marca o godz. 18.00, na opolski plac Wolności, społeczność ukraińską, uchodźców i uchodźczynie, osoby i organizacje organizujące pomoc, wolne media, a także wszystkie opolanki i opolan, którzy w tej traumatycznej sytuacji chcą być razem i chociaż w ten sposób okazać swoje wsparcie.

Małgorzata Besz-Janicka

Zdjęcia: Leszek Myczka, Honorata Lukawska