Żary. Pikieta solidarności z Ukrainą - KOD Komitet Obrony Demokracji
Komitet Obrony Demokracji, KOD
Komitet Obrony Demokracji, KOD
26379
post-template-default,single,single-post,postid-26379,single-format-standard,eltd-cpt-2.4,ajax_fade,page_not_loaded,,moose-ver-3.6, vertical_menu_with_scroll,fade_push_text_right,transparent_content,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

Żary. Pikieta solidarności z Ukrainą

Były to chwile podniosłe, ale i później emocje nie słabły, zwłaszcza gdy padały hasła „Sława Ukrainie”! W Żarach obywatele zorganizowali pikietę solidarnościową z napadniętą przez Rosję Ukrainą.

We wtorek 1.03.2022 przed Ratuszem w Żarach Lubuski Komitet Obrony Demokracji we współpracy ze środowiskiem Obywateli Ukrainy zorganizował pikietę solidarnościową z napadniętą przez Rosję Ukrainą. Zgromadzenie rozpoczęło się od odczytania pierwszej zwrotki hymnu Ukrainy w języku polskim, tłumaczonym po każdym wersie na język ukraiński, po czym odśpiewany został wspólnie hymn Ukrainy.
Były to chwile podniosłe, ale i później emocje nie słabły, zwłaszcza gdy padały hasła „Sława Ukrainie”! Podczas tego wydarzenia padło wiele słów otuchy i wsparcia dla Ukraińców, ale także konkretne informacje na temat miejsc i form pomocy, jaką można otrzymać lub zaoferować.
Był tam słyszany głos polityków, którzy występowali jako obywatele, bez wspominania barw politycznych czy funkcji publicznych, był głos organizacji społecznych i były także głosy zwykłych obywateli. Głos zabrali m.in. senator Wadim Tyszkiewicz, przewodniczący Rady Miasta Żary Marian Popławski, wiceburmistrz Żar Olaf Napiórkowski, były burmistrz Żar i były poseł Franciszek Wołowicz, szefowa lubuskich struktur Polski 2050 Maja Nowak.
W imieniu KOD przemawiała Tatiana Sawicka, Strajku Kobiet Agnieszka Chyrc, a Instytut Równości reprezentował Kacper Kubiak.
Finałem wiecu było odśpiewanie hymnu Euromajdanu, przy zapalonych światełkach smartfonów.
Niech żyje Wolna Ukraina!